F1-sarjaan ensi kaudella palaavan Sergio Perezin Cadillac-sopimukseen liittyy runsaasti rahavirtaa molempiin suuntiin.

Meksikolaisjulkaisu RecordMX:n mukaan Perez tulee nauttimaan amerikkalaistallissa ajaessaan noin kymmenen miljoonan dollarin vuosipalkkaa. Kokenut meksikolainen tienasi Red Bullilla enempi tai vähempi yhtä paljon.

Perezin palkka on jättimäinen siihen nähden, että kyseessä on tulokastalli, jonka lisäksi hän on paluunsa myötä koko lähtöruudukon seitsemänneksi eniten tienaava kuljettaja. Edelle pääsevät paksuin rahapusseineen vain Max Verstappen, Lewis Hamilton, Charles Leclerc, Fernando Alonso, Lando Norris sekä George Russell. Sen lisäksi meksikolaisella on muiden kuskein tapaan menestysbonuksia pistetaulukon sijoituksesta, palkintosijoista ja kisatuloksista.

Meksikolaislähteiden mukaan tässäkään ei ole vielä kaikki, vaan Perez saisi bonusta myös myytyjen fanituotteiden määrästä. Hänen supersuosionsa Meksikossa on houkutteleva bisneskortti Cadillacille ja julkaisun mukaan Perezin fanitavaraa myytiin hänen Red Bull -stinttinsä aikana kaikista kuskeista toiseksi eniten. Edelle ennätti vain seitsenkertainen mestari Hamilton. Vaikka Perez tienaa paljon, tulee amerikkalaistalliin myös runsaasti rahavirtaa toiseen suuntaan hänen tuomien sponsorien myötä.

Meksikolaisen tallikaverina ajaa niin ikään paluun kuninkuusluokkaan tekevä Valtteri Bottas, jonka sopimuksesta ei ole vielä tihkunut tarkempia yksityiskohtia medialle.

LUE LISÄÄ