Cadillacin F1-projektista kantautuu positiivisia merkkejä
Ensi kaudella F1-sarjaan liittyvän Cadillacin tiimin päällikkö Graeme Lowdon jakoi positiivisia päivityksiä amerikkalaistallin nykytilanteesta.
General Motorsin jättimäisellä tuella kuninkuusluokkaan liittyvä talli on Lowdonin mukaan aikataulussa Valtteri Bottaksen ja Sergio Perezin kuskaaman auton suhteen. Cadillacin valmistama prototyyppirunko on läpäissyt jo kaikki tarvittavat FIA:n testit, joten töitä paiskitaan jo todellisen kilpurin saralla.
– Hyvä uutinen on se, että auto rakentuu ja se on aikataulussa, kommentoi Lowdon F1-sarjan nettisivuilla.
– Olemme parhaillaan jo kahden kisarungon kimpussa. Kyseessä oli (prototyypin osalta) todella raskaita puristustestejä ja vähemmän dramaattisia törmäyskokeita, joka on todella merkittävä testi, avaa Cadillacin tallipäällikkö.
Sarjan 11:s talli liittyy F1-sarjaan yhtäaikaa merkittävien sääntömuutosten kanssa, joten kaikki tarpeettomat ja kalliit viivästykset on syytä välttää. Voimayksikön osalta ei tarvitse vielä lisätä harmaita hiuksia, sillä Cadillacilla pitäisi olla omat moottorit kisakäytössä vasta aikaisintaan kaudella 2029. Siihen asti amerikkalaistalli puskee Ferrarin voimanlähteillä.
Sääntömuutosten ansiosta tiimit ajavat ensi kauden alla kolmet talvitestit. Lowdon on tyytyväinen siihen, että he ovat todennäköisesti ensimmäinen talli, joka on jo tässä vaiheessa suorittanut ensi kauden rungon prototyypin osalta vaadittavat testaukset.
– Halusimme hoitaa sen, jotta saamme itseluottamusta kilparungon rakentamiseen. Meidän pitäisi päästä niilläkin läpi saadaksemme tarvittavat tyyppihyväksynnät. Se on aikataulussa ja se on aika siistiä nähdä, summasi Lowdon.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Super Formula – kausi 2026
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja