McLaren saavutti Unkarin F1-kilpailusta kaksoisvoiton, vaikka tallin autolla ei saavutettu paalupaikkaa. Lando Norris voitti ja Oscar Piastri ajoi toiseksi.

Norris mokasi startissa pahasti pudoten viidenneksi. Hän päätti ajaa kisan yhden pysähdyksen taktiikalla. Se osoittautui oikeaksi ratkaisuksi.

Piastri otti lopussa Norrisin kiinni. Ohitusyritys ei onnistunut, joten Norris otti voiton.

Ferrarin Charles Leclerc starttasi kisaan paalulta. Hän johti pitkään, mutta lopulta renkaiden kanssa hänellä oli isompia ongelmia. Leclerc haukkuikin Ferrari-tallia tiimiradiossa.

Leclercin vauhti ei riittänyt edes palkintosijalle. Mercedeksen George Russell nousi kolmanneksi hänen edelleen.

Kisan merkittävä yllättäjä Fernando Alonso oli viides ja toinen yllättäjä Gabriel Bortoleto kuudes. Alonso ajaa Aston Martinilla ja Bortoleto Sauberilla.

Max Verstappenilla oli vaikeuksia. Red Bullin vauhti riitti vain yhdeksänteen tilaan. Lance Stroll oli Aston Martinilla seitsemäs ja Red Bullilta RB:lle alennettu Liam Lawson Verstappenin edellä kahdeksas.

Kisan merkittäviä floppeja olivat Mercedeksen Kimi Antonelli ja Ferrarin Lewis Hamilton. Antonelli oli maalissa kymmenes ja Hamilton kahdestoista.

Piastri johtaa MM-sarjaa. Ero toisena olevaan Norrisiin kaventui yhdeksään pisteeseen. Verstappen on kolmantena jo 97 pistettä Piastria perässä.