Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen

Suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas saattaa tehdä pikaisen paluun F1-sarjan kisakuljettajaksi, uutisoi The Race.
Julkaisun mukaan Alpinen tallipäälliköksi hiljattain noussut Flavio Briatore on lähestynyt Mercedestä Bottaksen saatavuudesta. Briatore joutuu jälleen punnitsemaan vaihtoehtojaan, sillä Jack Doohanin tilalle kesken kauden nostettu Franco Colapinto ei ole ollut sen kummempi sateentekijä ranskalaistallissa.
Alpinen ykköstykki Pierre Gasly on kerännyt kaikki tallin pisteet, eikä Doohan tai Colapinto ole onnistunut ajamaan kertaakaan kympin sakkiin. Samalla sarjan häntäpäässä tilanne alkaa tukaloitumaan Alpinen kannalta heidän ollessa vihoviimeisenä pisteissä.
Bottaksella itsellään on neuvottelut jo meneillään Cadillacin kanssa, mutta kisakuskin pesti Alpinella tarjoaisi toisenlaista polkua. The Racen mukaan suomalaiskonkari olisi vahva vaihtoehto hyppäämään puikkoihin jo kesken kauden ja jatkamaan myös ensi vuonna, kun Alpine vaihtaa Mercedeksen voimanlähteisiin. Mikäli Bottas lähtisi Alpinen sotkuun mukaan, olisi hänen kannaltaan ainut oikea ratkaisu neuvotella sopimus suoraan myös vähintään ensi kaudeksi.
Mercedeksellä tuskin olisi ongelmaa päästää Bottas jälleen kisaamaan. Briatore oli Itävallan GP -viikonloppuna hyvinkin suora sen suhteen, ettei tallin toisen kuljettajan taso riitä.
– Auton vauhti riitti selvästi Q3:een, mutta emme saa kahta autoa sinne mihin pitäisi. Tällainen suoritustaso huolestuttaa jatkuvasti enemmän, viittasi Briatore Colapinton tekemiseen.
Kokeneen kuskin istuttaminen ranskalaistallin vaikeaan autoon saattaisi tuoda lisää selvyyttä tiimin heikkouksista. Ensi kauden sääntömuutoksien myötä Alpinellakin olisi järkevää luoda jämäkämpää perustaa myös kuljettajien osalta kehitystyötä silmällä pitäen.
LUE LISÄÄ
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lähteet: Sergio Perez palaa F1-sarjaan
- Red Bull kriisissä? – henkilöstöä uhkaa luikkia muualle
- Ferrarilla suunnitteilla hyvin rohkea ratkaisu
- Taas uusi tallikaveriehdokas Valtteri Bottakselle
- Entinen Ferrari-kuski haluaa Lewis Hamiltonin ulos
- Franco Colapinto saa vielä armoa
- Isä hämmästelee Max Verstappenin julkisuuskuvaa
- Sergio Perez yhä Cadillac-kuvioissa
- Taas uusi tallikaveriehdokas Valtteri Bottakselle
- Ferrarilla suunnitteilla hyvin rohkea ratkaisu
- Red Bull kriisissä? – henkilöstöä uhkaa luikkia muualle
- Lähteet: Sergio Perez palaa F1-sarjaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista