Rallin MM-sarja näyttää pelastuvan
Rallin MM-sarjan tulevaisuus on ollut uhattuna autonvalmistajien laimean kiinnostuksen takia.
Pitkään on huhuttu, että Hyundai olisi vetäytymässä sarjasta. Jos Hyundai vetäytyisi, jättäisi sarjan myös Toyota.
DirtFish mukaan Hyundai olisi jatkamassa MM-sarjassa myös ensi kaudella, vaikka jossain vaiheessa näytti siltä, että korealaistalli saattaisi olla lähdössä.
– Minulla ei ole vielä tiedotettavaa, sillä kun sen aika tulee, niin teemme sen virallisesti. Tallipäällikkönä haluan olla optimistinen ja teen töitä äärimmäisen kovaa ympärilläni olevien ihmisten kanssa, jotta jatkamme, Hyundain tallipomo Cyril Abiteboul paljasti.
DirtFishin lähteen mukaan Hyundain jatko on sinettiä vaille varmaa. Sivustolla kerrotaan, että on aika lailla varmaa, että Hyundai jatkaa toistaiseksi. Etelä-Koreassa on tehty päätöksiä jatkon suhteen kaudelle 2026.
Hyundain tallipomo Cyril Abiteboul totesi DirtFishin mukaan, ettei hänellä vielä ole kerrottavaa, mutta kun sellaista, kerrotaan siitä virallisestii. Abiteboul myönsi olevansa optimistinen.
Rallin MM-sarja on ollut pitkään kriisissä. Siitä kertoi fakta, että maailmanmestari Kalle Rovanperä ajoi 2024 vain osan kaudesta, koska halusi keskittyä elämässään muihinkin asioihin.
Ennen kaikkea MM-ralleissa on aivan liian kilpailua, koska sarja ei autonvalmistajia tahdo kiinnostaa. Autoteollisuus on murroksessa, eikä MM-ralli ei ole kyennyt luomaan olosuhteita, jotka houkuttelisivat autonvalmistajia mukaan.
LUE MYÖS:
- Hurjaa draamaa Chilessä! Elfyn Evans putosi – Sami Pajarin mestaruushaaveet elävät
- Kimi Antonelli onnekas Madridissa – Lando Norrisilta ryöstettiin voitto
- Se on siinä! Tuukka Taposelta mestarillinen näytös Madridissa
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Chilen MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi ja tilanneseuranta
- Drift Masters -finaali 2026: Tulokset
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua
- Lando Norrisilta uskomaton temppu – paalusta muodostui mieletön vääntö
- Valtteri Bottakselle varoitus Espanjan GP:n harjoituksissa
- F1-harjoituksissa erikoinen tilanne – Lewis Hamiltonia uhkaa rangaistus
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Chilen MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi ja tilanneseuranta
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”