Formula 3 -sarjan suomalaiskuljettaja Tuukka Taposen sprinttikilpailusta ei jäänyt tällä kertaa paljoa kerrottavaa.

Taposen startti meni täysin mönkään ja lohjalaisen kilpuri stumppasi lähtöruutuun. Suomalainen pääsi hitaasti liikkeelle ja kilpailu loppui, ennen kuin se alkoikaan. Taaempaa lähtenyt pistekärki Rafael Camara ei onnistunut väistämään Taposta ja pamautti suoraan ART-kilpurin vaihdelaatikkoon. Kumpikaan ei loukannut itseään onnettomuudessa. Myöhemmin F3-kilpailun aikana Viaplayn lähetyksessä kerrottiin Taposella olleen ongelma kytkimen kanssa, joten kyseessä ei ollut ainakaan täysin kuljettajan virhe.

Jos jotain positiviisita tästä täytyy hakea, niin ainakaan Camara ei tässä kohtaa kasvata piste-eroaan muihin ja sarja tasoittuu entisestään. Taponen jatkaa pistetaulukossa edelleen viidentenä ja eroa Camaraan on 26 pistettä. Tosin brassi starttaa pääkilpailuun paalupaikalta, joten supernopea Trident-kuski on paha pala voitettavaksi sunnuntaina.

Startissa riitti tapahtumaa muuallakin. Ensimmäisten mutkien taisteluiden päätteeksi kisa jäi kesken myös Roman Bilinskiltä, Martinius Stenshornelta sekä Tim Tramnitzilta.

Sprintin voittoon kaasutteli Ivan Dominques, ennen Santiago Ramosia ja Nikola Tsolovia.

F3-sarjan pääkilpailu käynnistyy sunnuntai-aamuna kello 09:25 Suomen aikaa. Taponen starttaa tällä kertaa yhdeksännestä ruudusta.

LUE LISÄÄ