Max Verstappen voittoon viimeisessä Imolan GP:ssä – Charles Leclerc raivostui Ferrarille

Toistaiseksi viimeinen Emilia-Romagnan GP on saatu päätökseen. Kilpailun voittajaksi kruunattiin neljättä kertaa peräkkäin Red Bullin Max Verstappen.
Iltapäivä oli hollantilaisen taidonnäytettä alusta loppuun. Verstappen suoritti yhden alkukauden tyylikkäimmistä ohituksista avauskierroksella, kun hallitseva mestari ajoi uskaliaasti paalulta lähteneen Oscar Piastrin ohitse.
Verstappen jätti jarrutuksensa viime tinkaan, ja liiti aussikuskin ohitse ulkopuolelta. Tästä eteenpäin Verstappen hallitsi kilpailun tahtia kärjestä, eikä ollut lähelläkään menettää johtoasemaansa. Kilpailun puolivälissä nähty virtuaalinen turva-auto näytti sinetöivän Verstappenin voiton, mutta toisin kävi.
Kimi Antonellin moottoririkko samassa paikassa kun Esteban Ocon muutama kierros aikaisemmin ei aiheuttanutkaan pelkästään VSC:tä, vaan täyden turva-auton. Näin Verstappenin 20 sekunnin varma johto kuihtui kasaan.
Se ei kuitenkaan hollantilaista hidastanut. Varikolta uudet renkaat alle, sa Verstappen ajoi McLareneilta uudestaan horisonttiin. Lando Norris selvisi lopulta kahdesta McLaren-kuskista ensimmäisenä ruutulipulle. Britti taisteli rajusti Piastrin kanssa, ohittaen aussin lopulta ilman tallimääräystä. Vauhtia haastamaan Verstappenia ei kuitenkaan ollut.
Myös MM-kärkinimien takana taisteltiin rajusti sijoituksista. Ferrari-kaksikko Charles Leclerc ja Lewis Hamilton saivat kovaa haastoa loistokisaa ajavalta Williamsin Alexander Albonilta. Leclercin ja Albonin välillä kipinät sinkoilivat, kun monacolainen ajatti Albonin Williamsin ulos radalta Tamburellossa. Samalla Hamilton nousi thaikuskin ohitse viidenneksi.
Sen jälkeen Hamilton iski Leclerciä vastaan, ohittaen tallikaverinsa helposti. Myös Albon pääsi monacolaisesta ohitse, joka raivosi tallinsa antamaa strategiaa. Leclerc on tuomariston tutkittavana Albonin kanssa nähdystä tilanteesta.
Kärkikymmenikön täydensi George Russell, Carlos Sainz, Isack Hadjar sekä Yuki Tsunoda.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi