Paalumies Lando Norrisilla karmea starttitilasto

Lauantaina uransa viidennen paalupaikan napanneella Lando Norrisilla riittää tekemistä avauskierrosten kanssa.
McLaren-tähti on ollut yksi kuluvan kauden kirkkaimmista valopilkuista, mutta britti on monesti antanut starteissa tasoitusta muille.
Esimerkiksi tällä kaudella Norris on joka kerta paalulta startannessaan menettänyt sijoituksia, eikä alemmiltakaan lähtöpaikoilta ole mennyt hääppöisesti. Kuluvan kauden kaikki lähdöt sprintteineen, kun otetaan huomioon, on Norris jo 17 starttia peräkkäin joko pitänyt sijoituksensa tai menettänyt niitä, eli kertaakaan McLaren-kuski ei ole onnistunut parantelemaan asemiaan avauskierroksen aikana.
Sunnuntai-iltapäivän Italian osakilpailuun Norris starttaa jälleen paalupaikalta ja tällä kertaa on jo onnistuttava. Monzassa toki ohittaminen on helppoa, mutta lähdöistä on alkanut muodostua jo pienimuotoinen peikko MM-sarjassa toisena olevalle brittikuljettajalle.
Italian GP käynnistyy kello 16:00 Suomen aikaa.
LUE LISÄÄ
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lähteet: Sergio Perez palaa F1-sarjaan
- Red Bull kriisissä? – henkilöstöä uhkaa luikkia muualle
- Ferrarilla suunnitteilla hyvin rohkea ratkaisu