EK15: Japanin MM-ralli melkoista selviytymistaistoa
MM-rallikauden viimeinen kilpailu Japanissa on ollut tapahtumarikas ja haastava.
Perjantaina pelistä putosi muun muassa Dani Sordo, Adrien Fourmaux sekä voitosta ajanut Thierry Neuville. Olosuhteet ovat olleet sitä sun tätä ja lauantain puolella taivaalta tuli veden lisäksi jo luntakin.
Liukkaat ja arvaamattomat olosuhteet ovat tehneet kilpailusta selviytymistaistelua ja Hyundai-kuskien tunarointi on tuomassa Toyotalle jättipottia kotikilpailusta heidän edelleen ylläpitäessä kolmoisjohtoa Elfyn Evansin johdolla.
Maailmanmestari Kalle Rovanperä on pitänyt laitteet ladulla ja varmistelee kolmatta sijaansa. Sébastien Ogier on toki edellä vielä saavutettavissa, mutta suomalaiskuskille lienee aivan sama, onko hän toinen vai kolmas Toyota maalissa. Rovanperä kertoi fiiliksen olleen ihan kohtalainen, kun pääsi vetämään vähän kuivemmalla asvaltilla.
– Yritän hieman kerätä vauhtia ja parempaa fiilistä huomiselle. Ei mitään ihmeellistä tänään ja kuivalla auto toimi heti ihan hyvin. Huomenna pitkä päivä ja koitetaan ajella sekä päästä maaliin, purkitti Rovanperä.
Esapekka Lappi oli perjantain jälkeen ainut kilpailussa jäljellä oleva Hyundai. Tallikaveri Neuville pääsi tosin lauantaina kilpailuun takaisin mukaan pyörimään, mutta Lapillakaan ei sen kummemmin ole muihin kärkikuskeihin verrattuna yhtään sen enempää kilpailtavaa jäljellä. Toki M-Sportin Ott Tänak olisi mukavaa pitää takana.
– En saanut renkaita aluksi lämpiämään. Ehkä se oli väärä valinta, mutta turvallisempi näin, veisteli lappi EK15:n maalissa.
Lappi jatkaa rallia neljännellä sijalla. Ero eteenpäin on suuri ja takana tulevaan Tänakiin noin puoli minuuttia.
Japanissa ajetaan lauantaina vielä yksi pieni yleisöpyöritys, joka käynnistyy kello 12:35 Suomen aikaa. Rallin kokonaistilanne alla.
Japanin MM-rallin tilanne, EK 15/22
- Elfyn Evans, Toyota
- Sébastien Ogier, Toyota +1:14,3
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota +1:38,9
- Esapekka Lappi & Janne Ferm, Hyundai +3:16,8
- Ott Tänak, M-Sport Ford +3:46,9
- Takamoto Katsuta, Toyota +3:50,5
- Andreas Mikkelsen, Skoda (WRC2) +5:09,1
- Gregoire Munster, M-Sport Ford +5:14,6
- Nikolay Gryazin, Skoda (WRC2) +5:52,0
- Kajetan Kajetanowicz, Skoda (WRC2) +12:47,7
LUE MYÖS:
- Rallilegenda Sébastien Loeb haastaa suomalaiskuskit EM-sarjassa
- F1-legenda löi pöytään kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lehti: Toyotan kulisseissa kuohuu – suomalaiskonkari ulos!
- F1-kulisseista jysähti väite: Max Verstappen sai tarjouksen Mercedekseltä
- Monacon GP:n jälkipyykki jatkuu – huipputallit haastavat FIA:n päätöksen
- Belgian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Viron MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja tv-lähetykset
- Maksoiko George Russellin ja Kimi Antonellin kamppailu Mercedekselle voiton? Talli harkitsee nyt muutoksia
- MM-tilanne voi avata Max Verstappenille ulospääsyn Red Bullilta
- Upea ele Mika Häkkiselle – McLaren kunnioitti suomalaislegendaa näyttävästi
- Nyt puhuu Kalle Rovanperä: näin ura jatkuu – iso päätös tehty
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- Lehti: Toyotan kulisseissa kuohuu – suomalaiskonkari ulos!
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Upea ele Mika Häkkiselle – McLaren kunnioitti suomalaislegendaa näyttävästi
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- F1-kulisseista jysähti väite: Max Verstappen sai tarjouksen Mercedekseltä