EK18: Sardinian MM-rallissa varmistelun makua – Hyundai-kuski joutui keskeyttämään
Sardinian MM-ralli on jatkunut sunnuntaina rauhallisissa merkeissä tapahtumarikkaan lauantain jälkeen. Ilmassa on varmistelun hajua, jonka lisäksi kuskit koittavat säästää renkaitaan rallin päättävälle Power Stage -erikoiskokeelle.
Vuorossa oli jo kilpailun toiseksi viimeinen pätkä, jossa nopeinta vauhtia kaasutteli lauantaina keskeyttänyt Takamoto Katsuta.
EK17:n yhteydessä Hyundai-tallille tuli lunta tupaan, kun hyvässä pistesijassa kiinni ollut Dani Sordo joutui jättämään kilpailun kesken pakokaasujärjestelmän ongelmien takia. Kyseessä oli tulipaloriski, joten espanjalaisen ajot päättyivät siihen. Tosin onni onnettomuudessa Hyundain kannalta oli se, ettei Sordo kerännyt tallipisteitä, joten oli turvallisempaa olla ajamatta kuin riskeerata kallis kalusto tulipalon vaaralla.
Toyotan Kalle Rovanperä on ajanut Sardiniassa järkevästi. Avauspäivänä lähtöpaikknsa myötä kärkitaistosta jäänyt suomalainen on kurvaillut varmasti pätkät maaliin ja hyötynyt muiden virheistä sekä ongelmista. Näillä tuloksilla Rovanperä olisi kasvattamassa MM-johtoaan tuntuvasti, joten loppupäivän teemana on tuoda Toyota kolmantena maaliin.
– Renkaiden pitäisi olla ihan hyvät ja katsotaan mitä pystymme tekemään. Hitaasti, mutta varmasti, sanoi Rovanperä toiseksi viimeisen pätkän maalissa.
WRC-luokan toinen suomalaikuski Esapekka Lappi jatkaa rallia Hyundaillaan toisena. Lauantaina kovaa voittotaistoa käynyt Lappi sai lauantai-iltana kuljettajalle ikävän uutisen, sillä tallikaveri Thierry Neuvillen noustessa kärkeen, oli pelin henki selvä. Autot on tuotava turvallisesti maaliin sijoilla 1-2, eikä voitosta enää ajeta. Hyundai-kaksikko pääsi kaksoisjohtoon Toyotan Sébastien Ogierin ulosajon myötä.
– Kaikki hyvin ja kaikki toimii. Auto tuntuu ihan hyvältä, muotoili Lappi.
Ohjelmassa on enää yksi erikoiskoe, jolla on tuttuun tyyliin lisäpisteitä tarjolla viidelle nopeimmalle. Power Stage käynnistyy kello 13:15 Suomen aikaa. Rallin kokonaistilanne alla.
Sardinian MM-rallin tilanne, EK 18/19
- Thierry Neuville, Hyundai
- Esapekka Lappi & Janne Ferm, Hyundai +42,5
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota +2:20,7
- Elfyn Evans, Toyota +5:39,1
- Adrien Fourmaux, Ford (WRC2) +8:52,7
- Andreas Mikkelsen, Skoda (WRC2) +9:23,7
- Teemu Suninen & Mikko Markkula, Hyundai (WRC2) +11:33,3
- Kajetan Kajetanowicz, Skoda (WRC2) +12:37,3
- Yohan Rossell, Citroën, (WRC2) +12:47,3
- Mikolaj Marczyk, Skoda (WRC2) +14:57,0
LUE MYÖS:
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä