Red Bullilta kova kiinnitys – mestarisuunnittelija hyväksynyt jatkotarjouksen
Legendaarinen ja runsaasti menestystä niittänyt suunnittelijavelho Adrian Newey on jatkamassa Red Bull -tallin leivissä, uutisoi Autosport.
Pitkän uran kuninkuusluokan parissa tehneen Neweyn, 66, nykyinen sopimus päättyy kuluvan vuoden lopussa. Täten spekulointi brittivelhon siirtymisestä kilpailevan tallin riveihin voidaan lopettaa.
Sivuston lähteiden mukaan uusi sopimus on syntymässä helposti ja Newey on jatkamassa tallin leivissä vielä monia vuosia. Suunnittelijavelho jatkaa edelleen tallin teknisenä johtajana samalla johdattaen Red Bull -tallin tulevaisuutta heidän uusien aluevaltausten parissa.
Virallista vahvistusta ei olla vielä saatu, mutta Red Bullin tallipäällikkö Christian Hornerin mukaan Newey on jo muodollisesti ilmoittanut halunsa jatkaa. Kokenut suunnittelija liittyi energiajuomatallin leiriin jo alunperin kaudella 2006.
– Hän on ollut merkittävä osa lähes alusta saakka. Hänellä on paljon vastuualueita ja hänen kokemuksensa ja tietotaitonsa tuo runsaasti syvyyttä. Sen lisäksi hänen tapansa työskennellä nuorempien kavereiden kanssa on mahtavaa, kertoo Horner.
Hornerin mukaan Newey on saanut lisäbuustia etenkin heidän uudesta Red Bull Powertrains -lisäosasta energiajuomatallin tehtaalla. Suunnittelijavelho on erittäin kiinnostunut olemaan mukana ensimmäistä kertaa kilpurin suunnittelussa, joka mahdollistaa auton rakentamisen kokonaan alusta loppuun itse.
– Adrian on todella kilpailuhenkinen suunnittelija. Sen näkee, että hänet on kiinnostunut koko konseptista ja hän näkee sen tarjoaman potentiaalin pitkällä tähtäimellä, sanoi Horner.
Suunnittelijagurua pidetään yleisesti yhtenä koko F1-historian parhaista auton suunnittelijoista. Hän on voittanut aikoinaan mestaruuksia Red Bullin lisäksi Williamsilla ja McLarenilla.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin