Christian Horner myöntää viimein: Michael Masi teki virheen Abu Dhabin päätöskilpailussa
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner on myöntänyt entisen F1-kilpailujohtaja Michael Masin tehneen virheen viime kauden päätöskilpailussa Abu Dhabissa. Masin oma tulkinta turva-autosäännöistä johti lopulta Max Verstappenin viimeisen kierroksen ohitukseen Lewis Hamiltonista, ja täten nosti hollantilaisen maailmanmestariksi.
Masi ei noudattanut sääntöihin kirjoitettua turva-autoprotokollaa, vaan päästi vain osan kierroksella perässä ohitetuista autoista takaisin omalle paikalleen. Ainoastaan kuskit kilpailua johtaneen Hamiltonin sekä Verstappenin välissä olleet autot saivat liikkua.
Pitkään Masin puolia pitänyt Horner on nyt myöntänyt, että kyseessä oli virhe austraalialaisen osalta.
– Hän teki tilanteessa yhden virheen, ja se tapahtui kierroksella ohitettujen autojen kanssa, Horner kommentoi PlanetF1-sivuston mukaan.
– Hän jätti mielestäni kolme autoa keskelle sumppua uusintalähdössä. Se oli hänen ainoa virheensä. Joten mielestäni oli kovin tylyä, miten hänestä tehtiin syyllinen. Hän sai rutkasti vihaa niskaansa ilman minkäänlaista tukea.
Masi menetti paikkansa kilpailunjohtajana tälle kaudelle. Eduardo Freitas sekä Niels Wittich jakavat vastuuta kaudella 2022.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kenian MM-rallissa sattui ja tapahtui – Sami Pajari nousi takaisin palkintosijalle
- Näitkö tämän? Lewis Hamilton ja Charles Leclerc hurjassa väännössä – katso video
- Safari-rallissa uskomatonta draamaa – kärkikolmikko joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Safari-rallissa dramaattinen hetki: Sami Pajari putosi rajusti juuri ennen maalia
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Surkea tulos veti Max Verstappenin lähes sanattomaksi
- Kiinan sprintissä odotettu hallitsija – Kimi Antonelli toheloi Mercedeksen kaksoisvoiton
- Lähde: F1-sarja joutuu pitkälle tauolle – kaksi kilpailua perutaan lyhyellä varoitusajalla
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”