Valtteri Bottas uskoi parempaankin olleen mahdollisuuksia – ”Viimeinen stintti ehkä vähän liian pitkä”
Alfa Romeon Valtteri Bottas oli jälleen yksi päivän onnistujista, kun suomalainen sijoittui Espanjan GP:ssä hienosti kuudenneksi.
Seitsemännestä ruudusta matkaan lähtenyt Bottas sai tutuksi tulleen hieman hiekon lähdön ja autoja lappasi ohitse. Nastolalainen onnistui kuitenkin nousemaan nopeasti hitaampien autojen edelle ja hyötyi myös edellä ajaneiden ajovirheistä ja teknisistä ongelmista.
Bottas sanoi kilpailun jälkeen, että parempaankin sijoitukseen olisi kenties ollut mahdollisuuksia, mutta taktinen valinta meni mönkään.
– Hyviä pisteitä tuli, mutta ehkä taktiikan kanssa otettiin pikkaisen riskiä. Se viimeinen stintti oli vähän liian pitkä, ettei ihan kumit kestänyt loppuun asti. Koitettiin kuitenkin ja saatiin ihan hyviä pisteitä, kertoi suomalainen tuoreeltaan Viaplaylle kilpailun jälkeen.
– Mun mielestä vauhti oli ihan hyvää ja ajoittain aika lähelle samaa vauhtia kuin edellä olevat autot. Täytyy katsoa mitä taktiikan puolesta oltaisi voitu tehdä paremmin.
Renkaat olivat sunnuntain kilpailussa tärkeässä roolissa ja rengaskuluma oli todella rajua. Bottas sai tehdä täyden päivätyön pitääkseen omat Pirellinsä hengissä loppukisan pitkäksi venyneessä stintissä.
– No kyllä niitä joutui aika paljon säästelemään, että kyllä ne vaan ylikuumenee tosi paljon tämmöisessä kelissä. Mutta sama se oli vissiin kaikille ja aika monella oli vaikeaa, summasi Bottas päivän annin.
Valtteri Bottas on kerännyt kauden kuudesta ensimmäisestä osakilpailusta jo komeat 38 MM-pistettä, jolla irtoaa kuljettajien puolella kahdeksas tila. Kausi jatkuu jo viikon päästä Monacon ahtailla kaduilla.
LUE MYÖS:
- Rallin MM-sarjan ympärillä käy kuhina – rallipomolta kovia paljastuksia kulisseista
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuljettajansa
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella