Charles Leclerc paljastus aika-ajon jälkeen – jättikatastrofi ei ollut kaukana
Monacon GP:n paalupaikan ajanut Ferrarin Charles Leclerc myönsi aika-ajojen jälkeen, että jättikatastrofi ei ollut hänen osaltaan kaukana.
Kaudella 2021 Leclercin aika-ajo päättyi myös paaluun, mutta Ferrari-kuski täräytti autonsa silloin seinään toisella vedollaan. Vaihdelaatikko vioittui kolarista niin pahoin, ettei Leclerc päässyt starttaamaan kisaan. Vastaavanlainen katastrofi ei ollut Leclercin mukaan kaukana tälläkään kertaa.
– Auton peräpää liukui paljon. Auto lähti lapasesta melkein jokaisessa mutkassa, Leclerc sanoi F1:n haastattelussa.
Myös muilla kuljettajilla oli ongelmia pidon kanssa. Aika-ajon lopussa nähtiin ketjukolari, kun Red Bullin Sergio Perez pyöräytti autonsa poikittain radalle. Ferrarin Carlos Sainz törmäsi Red Bull -kuskiin, mikä aiheutti tulpan lopuille kuljettajille. Käytännössä samalla hetkellä Alpinen Fernando Alonso lipsautti autonsa seinään ykkössektorin lopussa.
Leclercin paaluaika oli lopulta ylivoimainen. Monacolaiskuski oli kotiradallaan yli kaksi kymmenystä toiseksi tullutta Sainzia nopeampi. Perezin ja Sainzin kolarointi katkaisi Leclerciltä vielä hurjemman kierroksen.
– Ensimmäinen kierros oli todella hyvä, mutta toinen kierros oli ehkä paras kierros, jonka olen ikinä ajanut aika-ajoissa. Harmi, että en saanut ajaa sitä loppuun asti.
LUE MYÖS:
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- Fernando Alonso latasi synkän arvion Malesian F1-kisasta
- F1-tallipaikka lähti alta – kuskilta silti uhmakasta puhetta: ”Tämä ei todellakaan ole loppu”
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Vahva alku! Sami Pajari kärkivauhdissa
- Max Verstappenilla edessään hurja urakka
- Oliko se siinä? IL: Jari-Matti Latvalalta pysäyttävä arvio Kalle Rovanperän aikeista
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Mestaruustaistelu käyntiin! Oliver Solberg aloitti vahvasti
- Valtteri Bottaksen mysteeri ratkesi – kammokisalle löytyi selityksiä
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?