Buuaskonsertin saanut Max Verstappen ei tarjonnut selitystä kohutilanteeseen – ”En tiedä, mitä tapahtui”
Kuva: Getty Images
Hämmentävän ja tapahtumarikkaan Saudi-Arabian GP:n toiseksi sijoittunut Max Verstappen ei osannut heti kilpailun jälkeen kertoa, mitä tapahtui tilanteessa, jossa Mercedeksen Lewis Hamilton osui hollantilaisen auton perään.
MM-kärkikaksikon välillä nähtiin useita hurjia tilanteita, joissa Verstappen osoitti jääräpäisyytensä. Lopulta taistelu johti siihen, että tuomaristo pyysi Red Bullia antamaan Hamiltonille tietä, jonka hollantilainen sitten tekikin.
Brittikuljettaja ei ilmeisesti ollut vielä tietoinen tilanteesta ja hämmentyi täysin tilanteessa, jossa Verstappen nosti jalkaa kaasulta.
– Minä hidastin vauhtia. Halusin ohittaa hänet, joten ajoin radan oikeaan reunaan. Hän ei halunnut ohittaa minua, joten sitten vain osuimme toisiimme, sanoi Verstappen tuoreeltaan kisan jälkeen.
– En oikeastaan edes ymmärrä, mitä siinä tapahtui.
Verstappen oli kisan viimeisen stintin liikenteessä keskikovalla renkaalla, eikä ne lopulta kestäneet yhtä hyvin loppuun saakka kuin Hamiltonin kovin seos.
– Ainakin yritin kaikkeni, enkä ollut varma kestävätkö ne loppuun asti. Ne olivat stintin alussa hyvät, kertoi hollantilainen.
– Siitä huolimatta se on kuitenkin toinen sija.
Viikon päästä ajettavassa Abu Dhabin GP:ssä on herkulliset lähtökohdat, sillä viimeiseen osakilpailuun MM-kärkikaksikko lähtee tasapisteistä.
LUE MYÖS:
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- Fernando Alonso latasi synkän arvion Malesian F1-kisasta
- F1-tallipaikka lähti alta – kuskilta silti uhmakasta puhetta: ”Tämä ei todellakaan ole loppu”
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Vahva alku! Sami Pajari kärkivauhdissa
- Max Verstappenilla edessään hurja urakka
- Oliko se siinä? IL: Jari-Matti Latvalalta pysäyttävä arvio Kalle Rovanperän aikeista
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Mestaruustaistelu käyntiin! Oliver Solberg aloitti vahvasti
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video