Valtteri Bottas tietää pelin hengen: Muistelee myös kivuliasta muistoa kauden 2018 Venäjän GP:stä – ”Tilanne on nyt täysin eri”
Kuva: Getty Images
Mercedes-kuljettaja Valtteri Bottas kertoo keskustelleensa tiiminsä kanssa useista mahdollisista skenaarioista auttaa hänen tallikaveria Lewis Hamiltonia tulevan viikonlopun Venäjän GP:ssä.
Suomalainen sanoo tietävän tilanteen ja olevan valmis uhraamaan itsensä tallin hyväksi.
– Tilanteen ollessa se mikä se on, olen valmis tekemään sen, koska olemme täällä tiiminä ja haluamme voittaa molemmat mestaruudet, kertoo Bottas keskustelussa motorsport.com –sivustolla.
– Tällä hetkellä Lewiksellä on parempi mahdollisuus voittaa kuljettajien mestaruus, joten sen mukaan mennään.
Bottas on ollut aina todella vahva Sotshin radalla ja suomalainen onkin voittanut kilpailun kahdesti vuosina 2017 sekä viime kaudella. Voitto oli tulossa myös kaudella 2018, mutta silloin suomalaisen tiimiradiossa ei soinut sulosointuja, kun hänet pyydettiin päästämään tallikaveri Hamilton ohitseen.
Bottas kertoo tilanteen olleen silloin kuitenkin täysin erilainen, jonka johdosta se on hieman kivulias muisto.
– Se sattui silloin ja sitä oli vaikea hyväksyä, jatkaa suomalainen.
– Mutta se on jätetty taakse ja olen itsekin ihmisenä kasvanut sen jälkeen. Tilanne on nyt täysin eri, jutteli Bottas.
Venäjän GP käynnistyy perjantaina klo 11:25 ensimmäisillä vapailla harjoituksilla. Koko viikonlopun aikataulun ja lähetysajat näet tutusta osoitteesta.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- George Russell paljasti merkittävää lisätietoa jatkosopimuksestaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa