Kimi Räikkönen hienosta onnistumisestaan: ”Seurasin vain Alpinea koko kisan”
Kuva: Getty Images
Alfa Romeon Kimi Räikkönen lukeutui Venäjän GP:n onnistujiin. Suomalainen nappasi kilpailusta kahdeksannen sijan ja neljä MM-pistettä plakkariin.
Ennen kilpailun lopussa nähtyä sadetta kuitenkin näytti jo siltä, ettei Venäjältä tartu pisteitä mukaan.
– Olisin mielummin korkeammallakin, mutta yleisesti ottaen sain hyvän lähdön ja onnistuin poimimaan pari sijaa. Sen jälkeen vain seurasin Alpinea koko kisan, kertoi Räikkönen tuttuun tyyliinsä.
– Auto tuntui toimivan ihan hyvin, mutta olimme vain liian hitaita päästäksemme eteenpäin. Tuntui, että olisi ollut enemmänkin vauhtia, mutta suoran avautuessa ei ollut kyytiä ohitukseen.
Alfa Romeolla on kuluvan kauden tapahtumarikkaissa kilpailuissa mennyt aina jokin pieleen, eikä sveitsiläistalli ole onnistunut esimerkiksi Williamsin tapaan hyötymään tilanteista. Sotshissa kuitenkin tehtiin kerrankin oikea ratkaisu ja Räikkönen onnistui kipuamaan pisteille.
– Sitten teimme onneksi oikean ratkaisun, vaikka minusta tuntui jo aiemmin, että on liian märkää. Olimmekin itse asiassa ensimmäisten joukossa, jotka tulivat vaihtamaan renkaat ja se maksoi lopussa itsensä takaisin, sanoi Räikkönen.
Kimi Räikkönen oli lähes kaksi kuukautta kisaamatta, kun lasketaan mukaan Unkarin GP:n jälkeinen kesätauko, Belgian vesittynyt osakilpailu sekä kaksi väliin jäänyttä kisaa koronatartunnan johdosta.
Kuluvan kauden jälkeen F1-uransa päättävällä suomalaisella on nyt kasassa kuusi MM-pistettä.
LUE MYÖS:
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus
- Rallin MM-sarjan ympärillä käy kuhina – rallipomolta kovia paljastuksia kulisseista
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuljettajansa
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuljettajansa