Italialaislehdistö ruoskii Lewis Hamiltonin epäonnistumista: ”Michael Schumacher ei olisi tehnyt tätä virhettä!”
Menetettyään kuljettajien MM-sarjan kärkipaikkansa Monacossa Max Verstappenille, Lewis Hamiltonilla oli oiva mahdollisuus kuitata vahinko välittömästi takaisin Azerbaidžanissa.
Verstappenin kilpailun päätyttyä rajuun kolariin, Hamilton oli vain lyhyen matkan päässä palkintokorokesijoituksesta. Tämä kaikki kuitenkin haihtui savuna ilmaan, miehen savuavien jarrujen lukittauduttua ensimmäisessä mutkassa uusintalähdön jälkeen.
Hallitseva maailmanmestari putosi kärjestä aivan joukon hännille, eikä kyennyt enää taistelemaan tietään pistesijoille.
Perinteisesti dramatiikkaa ja syntipukkeja rakastava italialaislehdistö ei jättänyt Ferrarin pitkäaikaiselle veriviholliselle kuittailun mahdollisuutta käyttämättä.
– Max Verstappenin epäonni avasi oven Lewis Hamiltonille, joka ei käyttänyt mahdollisuutta hyväkseen, vaan syöksyi omaan kuiluunsa. Hän oli syntisen ahne, paljastaen samalla inhimillisen puolensa.
– Ayrton Senna tai Michael Schumacher eivät olisi tehneet tätä virhettä. Ehkä uransa alussa, mutta eivät vuosien F1-kokemuksella. Tästä syystä Red Bull voitti kaikesta huolimatta Azerbaidžanin osakilpailun, kirjoittaa Resto del Carlino.
Italian suurin urheilulehti, Gazzetta dello Sport, käänsi puolestaan veistä haavassa toteamalla, ettei Hamilton ole edes Verstappenin hankalin kilpailija tällä hetkellä.
– Kaikesta huolimatta, Verstappenin vaikein vastus tällä kaudella on edelleen onnetar, kun taas Hamiltonilla on ollut vain hyvää onnea tähän saakka. Onni oli Hamiltonin puolella Bakussa, kuten se oli myös aikaisemmin Imolan osakilpailussa.
– Verstappenille tyrmäys, mutta Hamilton heitti lahjansa pois, otsikoi Corriere dello Sport.
– Nolla yhteispistettä kahdelle mestarikandidaatille kertoo, miksi puhumme Azerbaidžanin kaaokesta, juttu jatkuu.
Myös Valtteri Bottas saa osansa kritiikistä.
– Vihdoinkin Verstappen voi luottaa tallikaveriinsa, sillä Sergio Perez käytti mahdollisuutensa hyväkseen. Meksikolainen teki juuri kuin pitikin, eli vei pisteitä kilpailijoilta – asia, jossa Valtteri Bottas epäonnistui. Suomalainen ajoi järkyttävän kilpailun, jäädessään Mercedeksellään molempien Alfa Romeo-kuskien taakse.
LUE MYÖS:
- Video: Ott Tänak testasi Toyotan Rally1-autoa Keski-Suomessa
- George Russell myöntää vaikeudet autonsa kanssa – ”Minun pitää olla parempi”
- SuomiF1 Podcast: Keskikastin varjoissa viilettää yllättävä tähdenlento – ”Ajaa todella hienoa kautta”
- F1 valmistelee kalenterimuutosta – peruttu osakilpailu voi vielä toteutua
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- F1-pomo vihjasi isosta muutoksesta ensi kaudelle: ”Pysykää kuulolla”
- F1-maailmanmestarin perhettä uhattiin tappamisella – nyt viisi epäiltyä pidätettiin
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Lando Norris ottaisi Max Verstappenin ilomielin McLarenille: ”Haluan mitata itseni parhaita vastaan”
- Tällaisella erikoisvärityksellä Valtteri Bottas ajaa Britannian GP:ssä
- Tuomaristolta kova päätös – Valtteri Bottas nousi lopputuloksissa
- Lando Norris vihjasi tulevaisuudestaan – vain yksi talli voisi houkutella pois McLarenilta
- Nyt se on julki! Tässä on Suomen MM-rallin osallistujalista
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- Kimi Antonelli nappasi historiallisen voiton Silverstonessa
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- Lewis Hamilton epäiltynä sääntörikkeestä – Britannian GP:n tulokset voivat muuttua
- Max Verstappen sai tarpeekseen – ”Tästä on tulossa vaarallista”