Perinteinen F1-kauden avauskisa vaihtumassa lopullisesti?
Kuva: Getty Images
Australian GP:n järjestäjät pohtivat kilpailun mahdollista siirtämistä pysyvästi marraskuulle.
Australian GP on ollut lähes poikkeuksetta F1-kauden avauskilpailu vuodesta 1996 lähtien. Vain vuosina 2006, 2010 ja 2020 Albert Parkilla ei ole ajettu avauskisaa.
Viimevuotinen kilpailu peruttiin koronaviruksen takia ja tänä vuonna kilpailu siirrettiin marraskuulle pandemiasta johtuen.
Motorsportin mukaan tulevaisuudessa kilpailu saatetaan ajaa tämän vuoden tapaan loppuvuodesta. Taustalla on Australian MotoGP-kilpailun mahdollinen siirtyminen kevääseen.
– Korostan, että mitään ei ole vielä päätetty vuoden 2022 osalta. Pidämme arvokkaana F1-kauden avauskilpailua, ja se on yksi peruspilareista Melbournen tapahtumakalenterissa, Australian GP:n puheenjohtaja Andrew Westacott kertoi Motorsportin haastattelussa.
– Pohdimme neljää erilaista suunnitelmaa. Yhdessä MotoGP ja F1 olisivat molemmat alkuvuodesta. Toinen vaihtoehto on ajaa molemmat loppuvuodesta. Lisäksi voisimme pitää tilanteen perinteisenä, mutta sen kääntäminen toisinpäin eli F1:n ajaminen loppuvuodesta ja MotoGP:n siirtäminen alkuvuoteen on mahdollista, Westacott pyöritteli.
– Olen erittäin avoin kaikille mainitsemilleni vaihtoehdoille.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kovia ennustuksia vai pelkkää mutua? Tässä SuomiF1-sivuston veikkaukset tulevan kauden tapahtumista
- Rallit.fi: Marcus Grönholm Kalle Rovanperästä: ”Luulen, että Kalle lopetti myös sen takia”
- Viime kauden yllättäjä Williams lähtee takamatkalta uuteen F1-kauteen – Carlos Sainz myöntää ongelmat
- Kiinan GP 2026 – F1 | TV, lähetysajat, aikataulu, tulokset
- Valtteri Bottaksen F1-talli aiheutti heti kiusallisen ongelman – muutos sääntöihin
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Ennakko: Valtteri Bottas vs Sergio Perez – kumpi nousee Cadillacin ykköskuskiksi?
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Uusi F1-kausi aivan nurkan takana – tässä merkittävimmät sääntömuutokset 2026
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- Honda paljasti vakavan ongelman Aston Martinin F1-autossa: ”Tilanne oli vaarallinen”
- Kalle Rovanperä kaukana kärjestä Super Formula -sarjan testeissä – manageri latasi suorat sanat
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Uusi F1-kausi aivan nurkan takana – tässä merkittävimmät sääntömuutokset 2026
- Valtteri Bottaksen F1-talli aiheutti heti kiusallisen ongelman – muutos sääntöihin