Emotionaalinen Lewis Hamilton herkistyi kilpailun jälkeisessä haastattelussa – ”Älkää ikinä epäilkö itseänne”
Kuva: Getty Images
Uransa seitsemännen maailmanmestaruuden Turkissa napannut Lewis Hamilton ei pystynyt pidättelemään tunnepurkaustaan Martin Brundlen haastattelussa. Kyyneleet virtasivat britin silmistä, kun hän selitti ajatusmaailmansa kilpailun aikana.
– En löydä sanoja tällä hetkellä. Haluan kiittää jokaista ihmistä, joka on ollut mukana tässä matkassa, Hamilton aloitti.
– Toivottavasti nuoret katsojat oppivat tästä, että älkää antako kenenkään puhua teitä alas. Uskokaa itseenne ja voitte saavuttaa mitä vain.
Hamilton selitti myös sen, miksi hän ei suostunut tulemaan varikolle kilpailun lopussa.
– Hävisin mestaruuden varikkosuoralla vuonna 2007. Sitä paitsi renkaat alkoivat tuntua jo slikseiltä, mitä sen hetkinen tilanne vaatikin.
Toiseksi ajanut Sergio Perez luuli kilpailun lopussa, että hänen välikelin renkaansa saattaisivat räjähtää. Meksikolainen ajoi kyseisellä rengassetillä kierrokselta 10 asti.
– Kilpailu oli todella kaoottinen. Yksi kierros lisää ja renkaani olisivat räjähtäneet varmasti! Mutta tulos on tallille loistava jokatapauksessa.
Kauden ensimmäisen palkintosijan napannut Sebastian Vettel oli yllättynyt tuloksesta. Saksalainen ei kuitenkaan valittanut.
– Tämä on yllätys, mutta otan sen mielelläni vastaan, Vettel aloittaa.
– Näin, kun Charles (Leclerc) lähestyi Pereziä. Sain samalla jatkuvasti tietoa siitä, että hänen renkaansa alkoivat pettää. Sitten kun Charles lukitsi pyöränsä pääsin hänen ohitse.
– Olisin halunnut vaihtaa kuivan kelin renkaat aiemmin kilpailussa, sillä se olisi saattanut nostaa meidät voittotaisteluun, mutta olen luonnollisesti tyytyväinen.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kimi Antonelli jatkoi hurjaa putkeaan – Miamissa voitto kaaoksen keskeltä
- Draamaa heti startissa: Verstappen pyörähti, Bottas putosi viimeiseksi – keskeytyksiä heti alkuun
- Kimi Antonelli sanoi yhden sanan – ja Kimi Räikkönen nousi heti mieleen
- Sää sotki suunnitelmat: Miamin osakilpailu alkaa kolme tuntia aiemmin
- Valtteri Bottas putosi Miamin aika-ajojen avausosiossa – yksi asia kääntyi silti hänen edukseen
- Kimi Antonelli paalulle Miamissa – McLaren epäonnistui, Verstappen kakkoseksi
- Charles Leclercin varoitus kävi toteen – McLaren dominoi Miamin sprinttiä
- Alex Zanardi on kuollut – Mika Salo: ”Hän eli rankan elämän”
- McLaren järisytti voimasuhteita Miamin sprintin aika-ajoissa
- Ferrari säväytti Miamissa – Mercedes vaisu, Aston Martin jumissa varikolla
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- Kimi Antonelli sanoi yhden sanan – ja Kimi Räikkönen nousi heti mieleen
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- Valtteri Bottas putosi Miamin aika-ajojen avausosiossa – yksi asia kääntyi silti hänen edukseen
- Sää sotki suunnitelmat: Miamin osakilpailu alkaa kolme tuntia aiemmin