Emotionaalinen Lewis Hamilton herkistyi kilpailun jälkeisessä haastattelussa – ”Älkää ikinä epäilkö itseänne”
Kuva: Getty Images
Uransa seitsemännen maailmanmestaruuden Turkissa napannut Lewis Hamilton ei pystynyt pidättelemään tunnepurkaustaan Martin Brundlen haastattelussa. Kyyneleet virtasivat britin silmistä, kun hän selitti ajatusmaailmansa kilpailun aikana.
– En löydä sanoja tällä hetkellä. Haluan kiittää jokaista ihmistä, joka on ollut mukana tässä matkassa, Hamilton aloitti.
– Toivottavasti nuoret katsojat oppivat tästä, että älkää antako kenenkään puhua teitä alas. Uskokaa itseenne ja voitte saavuttaa mitä vain.
Hamilton selitti myös sen, miksi hän ei suostunut tulemaan varikolle kilpailun lopussa.
– Hävisin mestaruuden varikkosuoralla vuonna 2007. Sitä paitsi renkaat alkoivat tuntua jo slikseiltä, mitä sen hetkinen tilanne vaatikin.
Toiseksi ajanut Sergio Perez luuli kilpailun lopussa, että hänen välikelin renkaansa saattaisivat räjähtää. Meksikolainen ajoi kyseisellä rengassetillä kierrokselta 10 asti.
– Kilpailu oli todella kaoottinen. Yksi kierros lisää ja renkaani olisivat räjähtäneet varmasti! Mutta tulos on tallille loistava jokatapauksessa.
Kauden ensimmäisen palkintosijan napannut Sebastian Vettel oli yllättynyt tuloksesta. Saksalainen ei kuitenkaan valittanut.
– Tämä on yllätys, mutta otan sen mielelläni vastaan, Vettel aloittaa.
– Näin, kun Charles (Leclerc) lähestyi Pereziä. Sain samalla jatkuvasti tietoa siitä, että hänen renkaansa alkoivat pettää. Sitten kun Charles lukitsi pyöränsä pääsin hänen ohitse.
– Olisin halunnut vaihtaa kuivan kelin renkaat aiemmin kilpailussa, sillä se olisi saattanut nostaa meidät voittotaisteluun, mutta olen luonnollisesti tyytyväinen.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näitkö tämän? Lewis Hamilton ja Charles Leclerc hurjassa väännössä – katso video
- Safari-rallissa uskomatonta draamaa – kärkikolmikko joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Safari-rallissa dramaattinen hetki: Sami Pajari putosi rajusti juuri ennen maalia
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Surkea tulos veti Max Verstappenin lähes sanattomaksi
- Kiinan sprintissä odotettu hallitsija – Kimi Antonelli toheloi Mercedeksen kaksoisvoiton
- Lähde: F1-sarja joutuu pitkälle tauolle – kaksi kilpailua perutaan lyhyellä varoitusajalla
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Ongelmat pilasi Valtteri Bottaksen ajopäivän: ”Ajanhukkaa”
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”