Tallipomo myöntää: Hondan lähtö muutti tilannetta – F1-jätti saattaa jättää kuninkuusluokan

Red Bullin johtoportaan konkari Helmut Marko paljasti moottorikumppani Hondan menetyksen saattavan jopa johtaa energiajuomayhtiön lähtöön F1-sarjasta.
Vuonna 2015 autourheilun kuninkuusluokkaan palannut Honda ilmoitti tällä viikolla jättävänsä F1-kilvoittelun taakseen ensi vuoden jälkeen.
Red Bullin kummatkin tallit jäävät nyt vaille moottoritoimittajaa. Itävaltalaisyhtiön suunnitelmat F1-jatkonsa suhteen ovat vielä auki. Markon mukaan vaihtoehtoina on uuden yhteistyökumppanin löytäminen tai jopa koko sarjasta poistuminen.
– Kaikkia vaihtoehtoja tullaan punnitsemaan. Sitten päätämme, mitä tapahtuu, formulaveteraani kertoi LAOLA1-itävaltalaismedialle.
– Suunnitelmanamme on saada asiaan selvyyttä vuoden loppuun mennessä. Astuminen syrjään F1:stä on yksi vaihtoehto. Se ei ole kuitenkaan tärkeysjärjestyksemme kärjessä, Marko valotti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- F1-karavaani palaa Eurooppaan – tässä Emilia-Romagnan GP:n lähetysajat
- Näin näet Portugalin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Lewis Hamiltonin ja Ferrarin yhteistyö rakoilee – F1-legenda paljastaa syyn
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun