Nico Rosberg uteli F1-konkarilta Pierre Gaslysta liikkuvista huhuista
Kuva: Getty Images
Nico Rosberg yritti nyhtää Saksan F1-kisan varikollla Paul di Restalta tietoja huhuista, joiden mukaan Pierre Gasly olisi onnistunu suututtumaan Red Bullin johtajiston.
Viime vuoden parhaana tulokkaana palkitun Alex Albonin nousukiito on vaihtunut tällä kaudella varsin alavireiseen rämpimiseen. Hänen tieltään Alpha Taurille alennettu Gasly on sen sijaan ollut jatkuvasti yhä vakuuttavammassa vireessä.
Albonin tulokset ovat olleet niin kehnoja, että media on alkanut jo spekuloida 24-vuotiaan lähtöpasseilla Red Bullin ykköstallissa. Gaslylle on ehdoteltu uutta ylennystä, jota di Restan mukaan ei irtoaisi tietyistä syistä helpolla.
– Pierre Gaslylla on ollut eeppinen kausi. Paul, tiedät jotain, mitä me emme. Miksi Gasly ei olisi Red Bullin autossa ensi vuonna?
– Puhun vain kuiskailuista, joita kuulee varikolla. Jotenkin hän on onnistunut suututtumaan tiettyjä ihmisiä Red Bullilla, di Resta arvuutteli.
“The junior programme is not providing someone to step up and push Max hard enough,” Di Resta said on Sky F1.
Riitahuhuista huolimatta F1-veteraanit kokevat kummatkin Gaslyn ansainneen Red Bull -pestin vahvoilla esityksillään.
– Tällä hetkellä valitsisin varmaankin Gaslyn ja antaisin hänelle toisen mahdollisuuden. Ollaksemme rehellisiä, hän ansaitsee sen. Hän on tehnyt tarpeeksi rakentaakseen itseluottamuksensa taas koholle, brittikonkari vakuutti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kuliseissa käydään keskusteluja – kiinalainen autojätti liittymässä F1-sarjaan?
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-sarja otti rajun palauteryöpyn vastaan – säännöt saattavat muuttua jo seuraavan kisan jälkeen
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Kuinka paljon tienaat rallista? Näin Janni Hussi kommentoi asiaa podcastissa
- Karuja kommentteja – näin F1-kuskit ottivat uudet säännöt vastaan
- Haas-tallin Oliver Bearman kommentoi F1:n uutta boost-järjestelmää – “Paikoin todella tehokas”
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”