Ongelmia paratiisissa? Max Verstappen ei suostunut paljastamaan syitä moottorivikoihinsa – ”Se ei kuulu kenellekkään”
Kuva: Getty Images
Mestaruuspisteissä kolmantena majaileva Max Verstappen jäi ilman pisteitä molemmissa Italiassa ajetuissa osakilpailuissa. Hollantilainen kärsi Hondan voimanlähteen ongemista molemmissa koitoksissa, mikä johti kahteen peräkkäiseen keskeytykseen.
Red Bull tai Honda eivät ole avanneet ongelmaa julkisesti suuremmin. Verstappen myöntää, ettei hän odota ihmeitä Venäjän osakilpailulta.
– En odota mitään ihmettä tapahtuvan Sotshissa, yleensä kolmas sija on meille tavoitettavissa, mutta uskon että McLaren, Racing Point sekä Renault tulevat olemaan kintereillämme, Hollantilainen kommentoi torstain lehdistötilaisuudessa.
Verstappenin mukaan keskusteluja Hondan kanssa on lyhyen tauon aikana käyty.
– Monzan ongelma on jo korjattu, mutta vika Mugellossa oli erilainen. En aio kertoa teille tarkemmin siitä, koska se ei kuulu kenellekkään. Pääasia on se, että se on korjattu. Istuimme alas ja keskustelimme siitä, tietysti kerroin heille, miten asiat ovat. Olemme keskeyttäneet kolmesti yhdeksässä kilpailussa, se ei käy päinsä.
– Näissä asioissa täytyy olla rehellinen. Meidän nokkamme ovat kuitenkin kohti samaa suuntaa ja haluamme taistella yhdessä palkintosijoista sekä voitoista.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen ja Lewis Hamilton nauroivat yhdessä oudolle farssille Malesiassa – ”Se oli kuin Lego-kisa”
- Bahrainin GP 2026 – F1: Tulokset
- MM-ralli 2026: Kuskien ja valmistajien pisteet
- Sami Pajari antoi kaikkensa – hieno MM-kausi päättyi pronssiin: ”Olen ollut onnekas”
- Rallin maailmanmestaruus ratkesi – näin kommentoi Kalle Rovanperä
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- MTV: Oliver Solbergilta sydäntäsärkevä tilitys – maailmanmestaruus lipesi käsistä
- Käsittämätön loppuratkaisu! Maailmanmestaruus karkasi Oliver Solbergilta viimeisillä metreillä
- Rallin maailmanmestaruus ratkeaa viimeisellä erikoiskokeella – tässä hurja lähtötilanne
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Maailmanmestaruus ratkeaa – katso täältä MM-rallin päätöspäivän aikataulu
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?
- Iso uutinen rallin MM-sarjasta – tuttu tehdastalli tekee paluun!