F1-rengasvalmistaja tutkii Silverstonen fiaskoa – ”Se voi johtua Kimi Räikkösestä”
Kuva: Getty Images
Britannian GP heräsi eloon viimeisillä kierroksilla. Mercedeksen Valtteri Bottas sekä McLarenin Carlos Sainzin renkaat hajosivat aivan kilpailun loppumetreillä, ja kaksikko putosi pois pisteiltä.
Kilpailun voittaja Lewis Hamilton linkutti myös tuhoutuneella renkaalla maaliin, mutta britin etumatka riitti voittoon.
Rengasrikkojen syitä ei vielä tiedetä. Teorioiksi on esitetty odotettua kuumempi sää Silverstonessa, sekä Kimi Räikkösen etusiivestä irronnut romu.
Pirelli tutkii parhaillaan rengasrikkoja. Rengasvalmistaja etsii epätoivoisesti ratkaisua, sillä ensi viikon osakilpailuun olisi määrä tuoda pehmeämmät rengassetit.
– Se voi johtua korkeasta kulumisesta, koska 38 kierrosta tai enemmän ajetut renkaat ovat tällä radalla aika kuluneita. Mutta en väitä, että kuluma olisi syy renkaiden hajoamiselle, Pirellin autourheilupomo Mario Isola kertoo.
– Se voi johtua myös Kimi Räikkösestä, hänen etusiipensä jätti romua radalle kilpailun lopussa. Meillä on mahdollisuus analysoida tuloksia rekassamme olevissa laboratorioissa.
– Haluamme tutkia rikkoutuneiden renkaiden lisäksi myös muita renkaita, joita käytettiin tietyillä kierroksilla, jotta saamme mahdollisia selityksiä tapahtuneelle. Aikaa tutkimiseen ei ole paljoa, joten meidän täytyy tulla johtopäätöksiin niin pian kuin mahdollista.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-konkari lyönyt itsensäkin ällikällä – toisesta mestaruudesta tulee kuluneeksi jo 20 vuotta
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta
- F1-konkari lyönyt itsensäkin ällikällä – toisesta mestaruudesta tulee kuluneeksi jo 20 vuotta