F1-klassikkokisa varautuu koronaperuutukseen – lipuista tarvittaessa rahat takaisin
Kuva: Getty Images
Britannian GP:tä isännöivä Silverstonen moottorirata valmistautuu jo kilpailunsa peruutukseen koronaviruksen vuoksi.
Formulavuodesta on tulossa varsin erikoinen. Kauden seitsemän ensimmäistä kisaa jouduttiin jo perumaan maailmanlaajuisen koronaviruspandemian vuoksi.
Britannian GP olisi määrä ajaa 17. heinäkuuta. Vaikka viruskriisi olisi saattanutkin jo helpottaa siihen mennessä, varaudutaan Silverstonessa pahimpaan.
– Kaikki moottoriurheilu on keskeytetty Iso-Britanniassa huhtikuun loppuun saakka tämän viruksen leviämisen hillitsemiseksi. Moni teistä on jo varannut liput Britannian GP:hen ja MotoGP-kisaan ja ymmärrän teidän halunne tietää, ovatko nämä kisat tapahtumassa, Silverstonen johtaja Stuart Pringle sanoi.
– Voin kuitenkin vakuuttaa, että kaikki Silverstonessa, F1:ssä ja MotoGP:ssä tekevät kaikkensa varmistaakseen, että nämä tapahtumat voidaan ajaa suunnitteluilla ajankohdillaan. Jos joutuisimme perumaan kummankaan kisan, kaikki lipun ostaneet asiakkaat voivat saada rahansa takaisin, ratapomo korosti.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen ja Lewis Hamilton nauroivat yhdessä oudolle farssille Malesiassa – ”Se oli kuin Lego-kisa”
- Bahrainin GP 2026 – F1: Tulokset
- MM-ralli 2026: Kuskien ja valmistajien pisteet
- Sami Pajari antoi kaikkensa – hieno MM-kausi päättyi pronssiin: ”Olen ollut onnekas”
- Rallin maailmanmestaruus ratkesi – näin kommentoi Kalle Rovanperä
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- MTV: Oliver Solbergilta sydäntäsärkevä tilitys – maailmanmestaruus lipesi käsistä
- Käsittämätön loppuratkaisu! Maailmanmestaruus karkasi Oliver Solbergilta viimeisillä metreillä
- Rallin maailmanmestaruus ratkeaa viimeisellä erikoiskokeella – tässä hurja lähtötilanne
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Maailmanmestaruus ratkeaa – katso täältä MM-rallin päätöspäivän aikataulu
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?
- Iso uutinen rallin MM-sarjasta – tuttu tehdastalli tekee paluun!