Mika Häkkisen entinen tallikaveri lopettaa uransa, 30 vuoden periodi – ”Sarjan historiassa ei taida olla kovin montaa isoisäkuljettajaa”
Mark Blundell lopettaa kilpa-ajajanuransa. Brittikonkari ilmoitti asiasta sosiaalisessa mediassa.
F1-sarjassa 1991-1995 61 GP-starttia ajanut Blundell teki 2019 paluun tositoimiin vuosien tauon jälkeen, kun hän osallistui kovatasoiseen brittien BTCC-vakioautosarjaan. 53-vuotiaan konkarin ulokset olivat kuitenkin heikkoja, mikä sai Blundellin tekemään päätöksen ajohanskojen lyömisestä lopullisesti naulaan.
– Yli 30 vuoden ajan olen antanut kaikkeni ratin takana. Olen tavannut mahtavia ihmisiä ja kokenut asioia, joita en unohda koskaan. Viime vuosi BTCC:ssä oli juuri sellainen, ja rakastin sitä haastetta. Sarjan historiassa ei taida olla kovin montaa isoisäkuljettajaa, Blundell hauskuutti lopetusviestissään.
Blundell nappasi F1-urallaan kolme palkintopallipaikkaa ja 32 MM-pistettä. Hän kilpaili sarjassa Brabhamin, Ligierin, Tyrrellin ja McLarenin kalustolla, jossa viimeksimainitussa hän ajoi Mika Häkkisen tallikaverina kaudella 1995.
Lisäksi Blundell voitti Le Mansin 24 tunnin ajon 1992 ja kolme CART-sarjan osakilpailua.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ferrari esitteli mielettömän innovaation talvitesteissä – takasiipi ylösalaisin
- Mercedes-moottorin laillisuus edelleen kyseenalainen – säännöt saattaa muuttua kesken kauden
- Valtteri Bottaksen aloitus uuteen testiviikkoon kertoo karua faktaa – tekniset murheet kiusasivat talleja
- Ferrari säväytti F1-testeissä – tallin uusi päivitys toi kovan kärkiajan
- Cadillacin tallipäällikkö hehkuttaa Valtteri Bottasta ja Sergio Pereziä: “Tätä haluamme kuljettajiltamme”
- Red Bullilta taas massiivinen uutinen: Tallin pääsuunnittelija jättää tehtävänsä välittömästi
- Perinteikkäälle F1-näyttämölle jatkopahvi – sopimuksessa ikävä varjopuoli
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Red Bullilta taas massiivinen uutinen: Tallin pääsuunnittelija jättää tehtävänsä välittömästi
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista
- Cadillacin tallipäällikkö hehkuttaa Valtteri Bottasta ja Sergio Pereziä: “Tätä haluamme kuljettajiltamme”