Ralliuransa loppua pelkäävä WRC-voittaja Hayden Paddon löysi uusia töitä

Hayden Paddon kisaa ensi vuonna kokonaan uudessa kilpasarjassa. Uusiseelantilainen suuntaa kotimaassaan alkavan uuden ratasarjan pariin.
2016 Argentiinan MM-rallin voittanut Paddon, jonka ralliura näyttää tyssänneen, hyppää ensi kaudella alkavaan TCR-vakioautoluokan Uuden-Seelannin sarjaan.
Paddon kisaa Hyundain kalustolla sarjassa tiimillä, jota hän itse pyörittää. Paddon Rallysport Group on testannut Hyundain ralliautoja sekä ollut vastuussa myös korealaismerkin sähköauton kehitystyöstä.
Hyppäys rata-ajoon on Paddonille uusi kokemus. Hän toivoo siitä olevan kuitenkin apua mahdollisen rallipaluun rakentamisessa.
– Olen ajanut ennenkin asfaltilla, mutta en koskaan muiden autojen seassa. Opittavaa on paljon, mutta odotan tätä haastetta innolla, Paddon kertoo tiedotteessa.
Paddonin tämä kausi rallin MM-sarjassa meni täysin pilalleepäonnisten sattumusten seurauksena. Tiputtuaan Hyundain riveistä viime kauden jälkeen piti Paddonin ajaa M-Sportin Fordilla Suomessa ja Argentiinassa, mutta Jyväskylän reissu jäi välistä rajun testionnettomuuden vuoksi, Australian MM-ralli peruttiin puolestaan metsäpalojen seurauksena kokonaan. Lopulta hän ajoi vain WRC2-luokassa Walesissa, mutta matkanteko jäi kesken.
Paddon on itsekin myöntänyt hänen ralliuransa olevan tämän kauden epäonnen jälkeen mitä suurimmalla todennäköisyydellä ohitse.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Red Bull antoi potkut rasismikohussa vellovalle kuljettajalleen
- Entinen F1-mestari Nelson Piquet on haukkunut Lewis Hamiltonia rasistisesti – F1-sarja tuomitsee brasilialaisen kommentit jyrkästi
- Näin Lewis Hamilton reagoi F1-legendan rasistiseen solvaukseen – ”On tullut aika toimia”
- F1-kuljettajat laitettiin paremmuusjärjestykseen – Valtteri Bottakselle takapakkia viime kaudesta
- Bernie Ecclestone lyttää Lewis Hamiltonin alkukauden tekemiset: ”Eihän hän edes yritä”
- Romain Grosjeanilta tylyttää Haas-tallin ratkaisua päivitysten suhteen – ”Minä tiedän liian hyvin tuon tunteen”
- Kalle Rovanperälle kauden neljäs voitto legendaarisessa Safari-rallissa – MM-johto kasvoi reilusti