Kuolonkolarin toinen osapuoli Correa ensi kertaa julkisuudessa – paljasti edessä olevan pitkän toipumisjakson: ”Vasta sitten näemme, miten jalka toimii”
Juan Manuel Correa on antanut ensimmäisen julkisen kommenttinsa Belgian GP:n kuolonkolarin jälkeen.
Correa oli toinen osapuoli Formula 2 -sarjassa sattuneessa onnettomuudessa, jonka seurauksena Anthoine Hubert menehtyi. Myös Correa on taistellut elämästään ja terveydestään, miehen tila on vaihdellut huolestuttavalla tavalla, ja yhdessä vaiheessa lääkärit pelkäsivät joutuvansa amputoimaan hänen jalkansa.
[readmore from=”correa juan manuel”]
Nyt kivikkoinen polku näyttäisi kuitenkin olevan kuljettu kohti tasaisempaa maastoa. Correa julkaisi Instagram-tilillään ensimmäistä kertaa onnettomuuden jälkeen.
Pitkässä videotervehdyksessä mies lähettää surunvalittelunsa Hubertin omaisille sekä käy lävitse omaa tilannettaan.
– Kuluneet viisi viikkoa ovat olleet rankkoja. Haluan näin julkisesti ilmaista syvimmät osanottoni Hubertin perheelle. Tämä on ollut shokki meille kaikille, ei tällaista usko koskaan tapahtuvan. Olen kiitollinen, että olen tässä, vaikka edessä on pitkä toipumisen tie.
Correan oma, pitkä sairaalajakso on tulossa vihdoinkin päätökseen.
– On edelleen epävarmaa, toivunko koskaan 100-prosenttisesti. Olen kuitenkin kiitollinen, että olen elossa. Olen myös kiitollinen perheelleni ja tukijoilleni kaikesta tuesta tämän hoidon aikana. Ilman heitä en olisi nyt tässä. Tämä on muuttanut elämääni ja miten näen ja koen asioita.
– Olen hyväksynyt mitä tapahtui, ja nyt keskityn toipumaan. Edessä on uusi leikkaus maanantaina sen pitäis olla viimeinen. Marraskuussa pääsen matkustamaan perheeni luo Miamiin. Sen jälkeen alkaa 10 – 12 kuukauden mittainen toipumisjakso. Vasta sen jälkeen näemme, miten oikea jalka toimii.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-sarjassa pohditaan isoa muutosta – tavoitteena viihdearvon parantaminen
- Vain Red Bullilla F1-paikkoja vapaana
- Valtteri Bottas myöntää isot haasteet
- Sergio Perez tekee paluun – lupaa yllätystä
- Franco Colapinto jatkaa Alpinella
- Yuki Tsunodan tilanne epävarma
- Esapekka Lappi kertoi jatkostaan
- F1-kuskia syytetään Meksikon GP:n rajusta vaaratilanteesta
- Salainen testi – Kalle Rovanperä hyppäsi jo formula-auton puikkoihin
- Lähde: Red Bull on palkkaamassa uuden kuljettajan Max Verstappenin rinnalle
- Salainen testi – Kalle Rovanperä hyppäsi jo formula-auton puikkoihin
- Lähde: Red Bull on palkkaamassa uuden kuljettajan Max Verstappenin rinnalle
- Franco Colapinto jatkaa Alpinella
- Sergio Perez tekee paluun – lupaa yllätystä
- F1-kuskia syytetään Meksikon GP:n rajusta vaaratilanteesta
- Yuki Tsunodan tilanne epävarma
- Vain Red Bullilla F1-paikkoja vapaana
- Esapekka Lappi kertoi jatkostaan
- Valtteri Bottas myöntää isot haasteet