Robert Kubicalle löytymässä uusi työpaikka – toinen osapuoli vahvistaa neuvottelut
Kuva: Getty Images
Robert Kubican ajohommat ovat jatkumassa F1-sarjan ulkopuolella. Puolalaiskuljettaja on palaamassa formuloista takaisin katettujen autojen pariin.
Täksi kaudeksi paluun formula ykkösiin vaikean loukkaantumisensa jälkeen tehneen Kubican asema Williamsilla on ollut vaakalaudalla jo pitkään. Miehen on huhuttu milloin saavan lähtöpassit kesken kauden, milloin ensi kaudeksi.
Kubica itse on vakuuttanut haluavansa jatkaa sarjan pohjalle jumiutuneessa tallissa, mutta Nicholas Latifi on kiilannut sponsorirahoituksensa ja F2-luokan menestyksensä turvin suurimmaksi suosikiksi George Russellin rinnalle tallin toiseksi kisakuljettajaksi ensi kaudeksi.
34-vuotiasta Kubicaa oltaisiin viemässä tällä hetkellä DTM-sarjaan. Audin moottoriurheiluasioista vastaava johtaja Dieter Gass myöntää Autosportille puolalaisen olevan houkutteleva vaihtoehto saksalaismerkin kuljettajakokoonpanoon.
Autosportin tietojen mukaan Audi sekä Kubican asioista vastaava taho ovat käyneet alustavia neuvotteluja kuljettajasopimuksesta. Gass ei kiellä Kubican houkuttelevuutta lehdelle.
– Hän olisi erittäin mielenkiintoinen kiinnitys koko sarjalle. En halua kertoa liikaa yksityiskohtia kuljettajatilanteestamme. En ole itse puhunut miehen kanssa, mutta hänen asioidenhoitajiensa kylläkin, Gass myöntää.
LUE MYÖS:
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Sami Pajari löysi vauhdin – Oliver Solbergilla yllättävä kohtaaminen erikoiskokeella
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja tilanne
- MM-rallitähtien pitkä odotus päättymässä? – ”Se olisi hieno paikka kilpailla”
- Mika Salon tapauksesta uutta tietoa: poliisi ei epäile puukotusta
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Esapekka Lappi joutui Ylellä kiperän kysymyksen eteen: ”Siihen en kyllä lähde”
- Toyotan nuori virolaislupaus hämmästyttää ralliväkeä – ”Samanlaista lahjakkuutta kuin Kalle Rovanperällä”
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja tilanne
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, televisiointi ja liput
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Poliisi selvittää Mika Salon epäiltyä puukotusta – tapauksessa uusi käänne
- Jari-Matti Latvalalle murskavoitto – kilpakumppanit jäivät minuuttikaupalla