Red Bullilta häädetty F1-kuski myönsi virheensä – ”On asioita, jotka olisin voinut tehdä paremmin”
Kuva: Getty Images
Pierre Gasly myöntää olevan ”osittain vastuussa” potkuistaan Red Bullin F1-tallista.
Vaikka potku-uhkan synkät pilvet olivatkin leijailleet ranskalaisen päällä jo pitkään, oli Gasly uskonut saavansa ajaa kauden loppuun energiajuomayhtiön ykköstallissa.
Kun Red Bull ilmoittikin yhtäkkiä kesken F1:n kesätauon alentavansa hänet takaisin Toro Rossolle, oli nuorukainen pois tolaltaan.
Järkytystä ja pettymystä piti sulatella hetki. Nyt Gasly kykenee jo hiljalleen myöntämään lähtöpassiensa kärkikolmikon haastajatallista olleen ainakin jossain määrin ansaitut.
[readmore from=”gasly pierre”]
– Olen osaksi vastuussa tästä. On asioita, jotka olisin voinut tehdä paremmin kauden ensimmäisellä puolikkaalla, ranskalainen harmitteli Fox Sportsille.
– Mielestäni olemme kaikki vastuussa tulosten puutteesta ja pisteistämme. Moni asia meni oikeaan suuntaan, vaikka meillä olikin muutamia ongelmia, Leclerc väitti.
23-vuotias formulapilotti haluaisi jättää nyt potkujensa kertaamisen taakseen. Edessä ei ole toistaiseksi muuta kuin loppukausi, johon kuskilupaus aikoo keskittyä parhaansa mukaan.
– Sain muutamia hyviä oppitunteja, joista on hyötyä loppukaudella. Nyt minun on kuitenkin keskityttävä siihen, mitä voin muuttaa ja mikä tekee minusta nopeamman tulevina kuukausina, Leclerc linjasi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-konkari lyönyt itsensäkin ällikällä – toisesta mestaruudesta tulee kuluneeksi jo 20 vuotta
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta
- F1-konkari lyönyt itsensäkin ällikällä – toisesta mestaruudesta tulee kuluneeksi jo 20 vuotta