Ferrarin merkittävällä päivityksellä menee vielä pitkään
Kuva: Getty Images
Ferrarin uuden aerodynamiikkakonseptin valmistumiseen menee vielä viikkoja tallipäällikkö Mattia Binotton mukaan.
Ensi viikonloppuna ajetaan Kanadassa, jonka jälkeen kahden viikon päästä vuorossa on Ranskan GP. Binotton mukaan uutta aerodynamiikkakonseptia ei nähdä tuollakaan.
– Paul Ricard on hyvin samanlainen kuin Barcelona. Emme ole kovin vahvoja siellä, mutta meillä on vielä aikaa kehittää autoa. Koko auton päivittämiseen ja uuden konseptin tuomiseen menee kuitenkin jonkin aikaa, Binotto myönsi.
Ferrarin auto ei ole toiminut tällä kaudella yhtä hyvin kuin kilpailijoidensa. Parhaasta moottoritehosta huolimatta talli ei ole pystynyt haastamaan Mercedestä ja on hävinnyt joillain radoilla myös Hondan koneilla ajavalle Red Bullille.
– Uuden aerodynamiikkakonseptin valmistamiseksi meillä menee muutamia viikkoja. Meidän täytyy sillä aikaa optimoida nykyistä autoamme, jossa on vielä tilaa kehitykselle.
Lähde: racefans.net
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-konkari lyönyt itsensäkin ällikällä – toisesta mestaruudesta tulee kuluneeksi jo 20 vuotta
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”