Erikoinen tilanne! F1-talli menettämässä tärkeän sponsorinsa ja polttoainetoimittajansa – Brasilian presidentti vaatii sopimuksen purkua

Brasilian presidentti Jair Bolsonaro yrittää junailla eroa brasilialaisen polttoainevalmistajan Petrobrasin ja McLarenin F1-tallin välille.
Julkisessa omistuksessa oleva Petrobras teki Bolsonaron viime vuonna yli 150 miljoonan dollarin ja viiden vuoden mittaisen sopimuksen McLarenin kanssa.
Tietojen mukaan McLarenin sai tosin vain puolet kyseisestä summasta. Loput käytettiin Petrobrasin sisäiseen tutkimus- ja kehitystyöhön.
Nyt brassipresidentti haluaisi päästä eroon jättisopimuksesta. Bolsonaro kertoi Twitterissä etsivänsä tapaa purkaa yhteistyö McLarenin yhteistyön kanssa.
– Vuonna 2018 Petrobras teki McLarenin kanssa 782 realin (Brasilian rahayksikkö) arvoisen sopimuksen, joka on voimassa viisi vuotta. Tällä hetkellä yhtiö etsii minun hallitukseni päätöksellä tietä purkaa sopimus, presidentti tviittasi.
[readmore from=”mclaren”]
Bolsonaro ei perustellut itse, miksi haluaisi lopettaa sopimuksen. Brasiliaisministeri Osmar Terra haukkui sopimusta vasta taloudellisesti järjettömäksi.
– Siinä ei ole järjen häivääkään. Se on aivan absurdia, ei ole mitenkään sen (rahamäärän) arvoista saada pienellä präntillä nimi kypärään, Terra latasi Motorsport Weekin mukaan.
Petrobras saisi todennäköisesti tuntuvat sanktiot oikeudessa sopimusrikkomuksesta, jos se purkaisi sopimuksen väkisin näin varhaisessa vaiheessa viisivuotista yhteistyötä.
Toistaiseksi ei ole tiedossa, onko Brasilian hallitus ryhtynyt vielä todellisiin oikeustoimiin.
Lähde: Motorsport Week
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Red Bullin toisen auton kirous jatkuu – tiimiltä nolo kämmi
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi