Formulakuskien välille syntyi sanasota: ”Kuinka voit väittää tuollaista, kun et osaa edes kirjoittaa nimeäni oikein?”

Kuva: Getty Images
Formula E -sarjan tähtikuljettajiin lukeutuva Lucas di Grassi ei ole tyytyväinen edellisen kilpailun tapahtumiin. Brassi antoi tunteidensa paukkua Twitterissä, vetäen taistoon mukaan myös muita kuljettajia.
Sanyassa ajetussa kilpailussa riitti säpinää. Di Grassin matkanteko päättyi kilpailun loppuhetkillä keskeytykseen Robin Frijnsin rysäytettyä hänen autoonsa. Onnettomuuden alullepannut tekijä oli Sebastien Buemi, joka sai osumallaan Frijnsin auton riistäytymään kuljettajansa käsistä.
LUE KISARAPORTTI JA KATSO KOHOKOHDAT TÄÄLTÄ
Buemi sai tempustaan aikarangaistuksen, mutta di Grassi oli silti ärtynyt sarjan tuomaritoiminnasta. Aiemmin kisassa hän oli ottanut yhteenä juurikin Frijnsin kanssa, ja brassin mielestä hollantilaiskuljettaja teki radalla vaarallisia temppuja.
[readmore from=”formula e”]
Sarjan kolmannen kauden mestari ja edelliskauden hopeamitalisti di Grassi manasi epätasaista tuomaritoimintaa. Buemin aikarangaistus pudotti häntä vain muutamalla sijalla, vaikka hän tuhosi kahden kuljettajan kisan. Frijns ei saanut puolestaan mitään rangaistusta, vaikka hän vaihtoi brassin mielestä ajolinjaa jarrutuksessa.
Pohjalla oli myös aiemman kilpailun tapahtumat, jossa voitto ratkesi kyseenalaisella peräänajolla. Sähköformuloissa dramaattinen kisa – voittaja tuomittiin syylliseksi kolariin, menetti ykkössijansa
Di Grassi purki tuntojaan Twitterissä. Frijns näpäytti häntä takaisin.
– Haluan tehdä selväksi, etteivät rangaistukset Formula E:ssä ole tällä hetkellä reiluja. Buemi ajoi kahdeksantena, hän osui Frinjsiin [sic] jonka seurauksena me molemmat keskeytimme. Buemi sai aikarangaistuksen, ollen silti kahdeksas. Frijs [sic] ei saanut mitään jarrutusalueella paikkaa vaihtaessaan, di Grassi aloitti.
– Kuinka voit sanoa minun vaihtaneen paikkaa jarrutuksessa, kun et osaa edes kirjoitaa nimeäni oikein? Frijns kävi tölväisemässä.
Lukuisat henkilöt, jopa muutamat muut Formula E -kuskit, ilmaisivat seuraavansa taistoa huvittuneina.
Just to be clear on how penalties are not fair in Formula E at the moment, Buemi was running 8th, crashes with Frinjs which then take me out of the race. Buemi goes to 6th place, receives a 10s penalty and finishes 8th scoring 4 points. Frijs gets nothing by moving under braking.
Buemi said you did, many times. It is better you give him a call
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Näin näet Keski-Euroopan MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Lewis Hamilton matkalla ikävään F1-ennätykseen
- Suomalaisbrändi yhteistyöhön F1-tallin kanssa
- Tuukka Taponen ja Kalle Rovanperä samaan aikaan F2-sarjaan? – ”Aika siistiä”
- HS: Mika Salolta suoraa puhetta Kalle Rovanperän formulahaaveista – ”Iso haaste edessä”
- Tällaiseen formulasarjaan Kalle Rovanperä siirtyy
- Kalle Rovanperä tarjosi rajun shokin – lopettaa rallin
- F1-sarjan aika-ajoihin muutos ensi kaudeksi
- Mercedekseltä hyvä uutinen Valtteri Bottakselle – suomalaisen Cadillac-siirtymä aikaistuu
- Oscar Piastri sai sykkeet alas – uskoo kuskien tasavertaiseen kohteluun
- F1-sarjan aika-ajoihin muutos ensi kaudeksi
- Mercedekseltä hyvä uutinen Valtteri Bottakselle – suomalaisen Cadillac-siirtymä aikaistuu
- HS: Mika Salolta suoraa puhetta Kalle Rovanperän formulahaaveista – ”Iso haaste edessä”
- Tällaiseen formulasarjaan Kalle Rovanperä siirtyy
- Kalle Rovanperä tarjosi rajun shokin – lopettaa rallin
- Suomalaisbrändi yhteistyöhön F1-tallin kanssa
- Tuukka Taponen ja Kalle Rovanperä samaan aikaan F2-sarjaan? – ”Aika siistiä”
- Lewis Hamilton matkalla ikävään F1-ennätykseen