Sääntömuutoksilla kymmenien miljoonien hintalappu – F1-talli paljasti karut lukemat pelkän uuden etusiiven kehitystyöstä
F1-autoihin täksi kaudeksi määrättyjen muutosten toivotaan parantavan kilvanajoa katsojien näkökulmasta, mutta talleille se on aiheuttanut taloudellisia paineita. Red Bull -leiristä kantautuvat lukemat ovat karua kuultavaa.
Kauden 2019 uudet säännöt ovat pakottaneet tallit suunnittelemaan etu- ja takasiiven sekä auton sivuponttooneiden edessä olevat ilmanohjaimet uusiksi. Tarkoituksena on vähentää auton peräänsä laskemaa ”likaista ilmaa” ja edesauttaa täten takana kärkkyvää pääsemään helpommin ohitusetäisyydelle.
Muutokset ovat aiheuttaneet runsaasti soraääniä. Kustannusten lisäksi kritiikkiä on kuulunut myös koko ajatuksen turhuudesta, sillä kaikki asiantuntijat eivät ole vakuuttuneita muutosten todellisesta avusta.
Yksi äänekkäimmistä kritisoijista on ollut Red Bull. Energiajuomamerkin moottoriurheiluasioista vastaava Helmut Marko paljastaa Autosportille tallin tuhlanneen hurjasti rahaa pelkän uuden etusiiven hiomiseen.
– Olemme nyt 15 miljoonaa euroa köyhempiä, mutta uusi siivi tuottaa saman määrän downforcea kuin kauden 2018 malli kesällä. Melbourneen mennessä olemme varmasti parantaneet entisestään, Marko paljastaa.
- Esteban Ocon kiistää syytökset – näin ranskalainen kommentoi hyllyttämistään
- Tyly takaisku – Liam Lawson hylättiin Meksikon GP:n aika-ajoissa
- Lewis Hamiltonille uran ensimmäinen paalu Ferrarilla – McLaren-kuski epäonnistui totaalisesti
- Lähde: Hyllytetyn F1-kuskin tilanteesta uutta tietoa – taustalla fyysinen yhteenotto tallipomon kanssa
- Lando Norris harjoituskärkenä – Cadillacilla jälleen ongelmia
- F1-sarjassa jättiyllätys – talli potki GP-voittajan pihalle Meksikon osakilpailusta
- Valtteri Bottaksen korvaajaehdokas pahassa pinteessä – nolo virhe julki
- Red Bull -kuskin pinna paloi täysin – tönäisi katsojaa
- Valtteri Bottakselta tyly linjaus: ”Se on haastavaa”
- Entinen tallikaveri haastoi Max Verstappenin Meksikon harjoituksissa – hollantilaiselta kylmäävä kuitti
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- Kalle Rovanperä ja Sami Pajari testasivat Toyotan uutta ralliautoa – korimalli herättää huomiota
- Ella Häkkinen, 15, päätti ensimmäisen formulakautensa mestarina
- Rengasjätti suunnittelee yllätyspaluuta F1:een
- Lähde: Hyllytetyn F1-kuskin tilanteesta uutta tietoa – taustalla fyysinen yhteenotto tallipomon kanssa
- Valtteri Bottaksen tallikaveri rehellisenä – F1-ura tulossa päätökseen?
- Kimi Antonelli sairastui – myös Valtteri Bottas sivuun
- F1-faneille hyviä uutisia: Viaplay näyttää kisalähetyksiä maksutta marraskuussa
- Daniel Ricciardo avautuu F1-uran päättäneestä nöyryytyksestä
- Lähde: F1-lupauksen sopimusneuvottelut vaikeuksissa – palkkavaatimus liikaa tallille