Red Bullille lisää hyviä uutisia – nouseeko talli ensi vuonna mestaruustaistoon?
Kuva: Getty Images
Red Bullin leirissä F1-kautta 2019 odotetaan kuumeisesti. Mikäli kaikki tallin suunnalta kumpuavat hyvät uutiset toteutuvat, voi talli olla ensi kaudella mestaruustaiston musta hevonen.
Red Bull on napannut tällä kaudella neljä voittoa, mutta Mercedes ja Ferrari ovat olleet suorituskyvyllisesti askeleen edellä. Red Bullin auto on aina tiedetty hyväksi, mutta tasoitusta on tullut liikaa voimanlähdepuolella.
Muutosta voimasuhteisiin talli hakee uudesta moottorinvalmistajasta, kun Honda korvaa Renaultin ensi kaudella.
Japanilaismerkki on hionut pakettiaan vahvemmaksi sisartalli Toro Rosson kanssa. Red Bull koki kehityksen olleen sen verran onnistunutta, että sen kannatti päättää vuosia jatkunut yhteistyö ranskalaismerkin kanssa.
Lisää hyviä uutisia on myös luvassa tallille öljyt ja polttoaineen toimittavalta ExxonMobililta. Nykyisellä V6-hybridimoottoreiden aikakaudella juuri tältä osa-alueelta irti puristettava suorituskyky voi tarjota tallille mahdollisuuden saavuttaa vielä parempia tuloksia.
ExxonMobil toimii sekä Red Bullin että Toro Rosson polttoainetoimittajana. Mahdollisuus vertailuun on tarjonnut yhtiölle mahdollisuuden kehittää tuotteitaan toimimaan optimaalisesti Hondan voimanlähteessä.
Avaintekijä on myös aika. ExxonMobil on saanut kehittää yhteistyötään Hondan kanssa rauhassa.
– Viime vuonna saimme Toro Rosson ja Hondan yhteistyön suhteen hommat valmiiksi talvitestejä ajatellen joulukuussa. Se on todella lyhyt aikajänne. Tänä vuonna olemme voineet varautua paljon paremmin, ja pystyimme keskittymään kauteen 2019 jo hyvissä ajoin tämän vuoden aikana, ExxonMobilin moottoriurheiluteknologiasta vastaava johtaja David Tsurusaki kertoo motorsport.comille.
ExxonMobil pääsee ensi vuonna syventämään suhdettaan Hondan ja Red Bullin kanssa, kun Renault-asiakkuus ei sido energiajuomatallia. Tsurusaki uskoo sen avaavan vielä lisää potentiaalia auton vauhdin parantamiseen.
LUE MYÖS:
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Max Verstappenin pinna paloi – näytti George Russellille keskisormea
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- EK5: Sami Pajarille valtava takaisku – Ford-kuski nappasi uransa ensimmäisen pohja-ajan
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Valtteri Bottas sai hyviä uutisia ennen Itävallan GP:tä – yksi huoli silti varjostaa Cadillacia
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Maailman huiput jäivät nuolemaan näppejään Yhdysvalloissa – suomalaiskuski juhli uransa suurinta voittoa
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Robin Räikkönen: ylivoimainen näytös!
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Kova F1-huhu: Red Bullin suojatti nousemassa kuninkuusluokkaan
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Jättiuutinen rallin MM-sarjasta – pääluokan tulevaisuus sai ratkaisun
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön