McLaren kiistää jyrkästi väitteet jälleen yhden johtohahmon lähdöstä: ”Harhaanjohtavaa”
Kuva: Getty Images
Brittilehti Independent uutisoi aiemmin yhden McLarenin F1-tallin tärkeimmistä osaomistajista, Mansour Ojjehin luopuvan roolistaan tallissa. McLaren kiisti väitteet lähes välittömästi.
F1-talli kommentoi hurjia huhuja tuoreeltaan kansainväliselle lehdistölle. McLarenin mukaan Independentin uutisessa ei ollut mitään perää.
– Independentin toimittajan Christian Syltin juttu on täysin harhaanjohtava. Mansour Ojjeh ei ole jättänyt yhtiötämme ja on edelleen McLaren Groupin johtaja. Hän on vieläkin toisiksi suurin osaomistajamme ja täysivaltainen johtokunnan jäsen, brittitalli vakuutti.
McLaren moitti brittilehteä myös siitä, ettei tietoa Ojjehin lähdöstä varmistettu tallilta ollenkaan.
Perinteikäs formulatalli kertoi laittaneensa johtoportaansa rakennetta uusiksi viime kuukausien mittaan. Rakenneuudistukseen liittyy kuvio, jossa tietyt ”toimeenpanevat johtajat” eroavat McLarenin eri sisaryhtiöiden palkkalistoilta.
Ojjeh ja lukuisat muut johtohenkilöt jatkavat kuitenkin tehtävissään emoyhtiö McLaren Groupin riveissä. Tämän vuoksi brittitalli katsoo Independentin uutisoinnin menneen metsään.
– Mikään ei ole muuttunut käytännössä muutoin kuin tämä ratkaisu, joka johtaa tehokkaampiin ja käytännöllisempiin prosesseihin, McLaren vakuutti.
Independentin uutinen Ojjehin erosta poistettiin myöhemmin sen verkkosivuilta.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näitkö tämän? Lewis Hamilton ja Charles Leclerc hurjassa väännössä – katso video
- Safari-rallissa uskomatonta draamaa – kärkikolmikko joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Safari-rallissa dramaattinen hetki: Sami Pajari putosi rajusti juuri ennen maalia
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Surkea tulos veti Max Verstappenin lähes sanattomaksi
- Kiinan sprintissä odotettu hallitsija – Kimi Antonelli toheloi Mercedeksen kaksoisvoiton
- Lähde: F1-sarja joutuu pitkälle tauolle – kaksi kilpailua perutaan lyhyellä varoitusajalla
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Ongelmat pilasi Valtteri Bottaksen ajopäivän: ”Ajanhukkaa”
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”