Kiintoisa uudistus! Formula E mullisti aika-ajonsa täysin ensi kaudelle – ”Positiivinen askel”
Kuva: Getty Images
Sähköformuloiden Formula E -sarja uudistaa aika-ajonsa viidennelle kaudelleen. Nykyisestä arvontajärjestelmästä luovutaan ja siirrytään MM-tilanteen pohjalta painotettuihin aika-ajoihin.
Nykyään sarjassa ajetaan aika-ajoja viiden auton ryhmissä, jotka määritellään MM-pistetilanteen mukaan. Ryhmien ajojärjestys päätetään erityisellä ”aika-ajolotolla”.
Ensi kaudeksi arvontaelementistä luovutaan kuitenkin kokonaan. Aika-ajoryhmät jaetaan jatkossakin MM-tilanteen mukaan, ja niistä muodostetaan neljä korkeintaan kuuden auton ryhmää.
Kuusi nopeinta kuljettajaa jatkavat Super Pole -kilpailuun, jossa selvitetään kärjen järjestys ePrix-kisan lähtöruudukkoon.
Venturin tallin kuski Maro Engel uskoo uudistuksen tekevän kisoista entistä jännittävämpiä.
– Neljännen kauden oltua selvä parannus kolmannen kauden käytännöstä, tämä on positiviinen askel. Se asettaa luultavasti mestaruustaiston johtajat alakynteen kauden mittaan. Joillakin radoilla erot kaikkien autojen välillä ovat pieniä, mutta joillakin ne ovat varsni suuria, Engel arvioi e-racing365:lle.
Engel arvioi uudistusta monelta kannalta. Uusi käytäntö tuo aika-ajoihin mielenkiintoisen taktisen elementin.
– Asian kääntöpuoli on se, että jos pääset läpi Super Poleen ensimmäisestä ryhmästä, sinulla on etulyöntiasema paalulle pääsyn suhteen. Renkaasi ovat jäähtyneet enemmän, mutta ensi kauden uusilla renkailla kumi on muuttunut sen verran, että pitää katsoa, miten tässä käy, saksalaiskuski pohdiskeli.
Lähde: e-racing365
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Cadillacilta kuskiuutinen – Valtteri Bottakselle tuttu tallikaveri
- Mercedes toppuuttelee väitteitä ennakkosuosikin asemasta uusien F1-sääntöjen myötä
- Osa moottorivalmistajista löysi porsaanreijän – Ferrari suunnittelee protestia
- F1-konkari lyönyt itsensäkin ällikällä – toisesta mestaruudesta tulee kuluneeksi jo 20 vuotta
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Osa moottorivalmistajista löysi porsaanreijän – Ferrari suunnittelee protestia
- F1-konkari lyönyt itsensäkin ällikällä – toisesta mestaruudesta tulee kuluneeksi jo 20 vuotta
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta