FIA-pomo Jean Todt hehkutti Sergio Marchionnen perintöä F1:lle
Autourheilun kattojärjestön johtaja Jean Todt ylisti keskiviikkona menehtyneen Sergio Marchionnen suurta perintöä F1-sarjalle ”kolossaalisena”.
Ferrarin ja Fiat-Chryslerin autokonsernin entinen pääjohtajana kuoli eilen vain 66 vuoden iässä.
Marchionne vaipui koomaan viime viikolla. Hänen terveydentilansa heikkeni äkillisesti muutamassa päivässä.
Miehen kuolinsyy ei ole vielä tiedossa, mutta hänen tiedettiin kärsineen olkapääleikkauksesta johtuneista komplikaatioista. Italialaiskonkarin kerrottiin myös kärsineen syövästä.
Ferrari-veteraanin yllättävä poismeno järkytti koko F1:n maailmaa. Lajiliitto FIA:n johtomiehen Todtin mukaan Marchionne jätti suuren jäljen Formula 1:n historiaan.
– Sergio saavutti kolossaalisen määrän asioita autoteollisuudessa ja moottoriurheilussa ympäri maailmaa. Hän omistautui täysin Fiat-Chryslerin kurssin kääntämiselle ja käytti kaiken energian tuodakseen Scuderia Ferrarin takaisin huipulle, Todt ylisti The Checkered Flagin mukaan.
– Hän oli herttainen, suoraselkäinen ja rohkea mies. Hän oli epätavallinen ja visionäärinen johtaja. Hänen kuolemansa on merkittävä menetys. Esitän surunvalitteluni hänen perheelleen, ystävilleen, Ferrarin ja Fiat-Chryslerin väelle koko FIA:n yhteisön puolesta, FIA-pomo sanoi.
Lähde: The Checkered Flag
- Tyly takaisku – Liam Lawson hylättiin Meksikon GP:n aika-ajoissa
- Lewis Hamiltonille uran ensimmäinen paalu Ferrarilla – McLaren-kuski epäonnistui totaalisesti
- Lähde: Hyllytetyn F1-kuskin tilanteesta uutta tietoa – taustalla fyysinen yhteenotto tallipomon kanssa
- Lando Norris harjoituskärkenä – Cadillacilla jälleen ongelmia
- F1-sarjassa jättiyllätys – talli potki GP-voittajan pihalle Meksikon osakilpailusta
- Valtteri Bottaksen korvaajaehdokas pahassa pinteessä – nolo virhe julki
- Red Bull -kuskin pinna paloi täysin – tönäisi katsojaa
- Valtteri Bottakselta tyly linjaus: ”Se on haastavaa”
- Entinen tallikaveri haastoi Max Verstappenin Meksikon harjoituksissa – hollantilaiselta kylmäävä kuitti
- Max Verstappenille sekä entiselle Red Bull -kuskille rangaistukset harjoitustörttöilystä
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- Kalle Rovanperä ja Sami Pajari testasivat Toyotan uutta ralliautoa – korimalli herättää huomiota
- Ella Häkkinen, 15, päätti ensimmäisen formulakautensa mestarina
- Rengasjätti suunnittelee yllätyspaluuta F1:een
- Valtteri Bottaksen tallikaveri rehellisenä – F1-ura tulossa päätökseen?
- Kimi Antonelli sairastui – myös Valtteri Bottas sivuun
- F1-faneille hyviä uutisia: Viaplay näyttää kisalähetyksiä maksutta marraskuussa
- Daniel Ricciardo avautuu F1-uran päättäneestä nöyryytyksestä
- Lähde: F1-lupauksen sopimusneuvottelut vaikeuksissa – palkkavaatimus liikaa tallille
- F1-mestaruus voi ratketa jo ennen viikonlopun kilpailua: Tästä on kyse