Toyota-konkarilta paljastus Fernando Alonson käytöksestä uudessa ympäristössä

Toyotan LMP1-tallin konkarikuski Anthony Davidson kertoi Motorsportille, että Fernando Alonso on sopeutunut hyvin japanilaisvalmistajan työyhteisöön.
Davidsonin kisakuskina korvannut espanjalaistähti on päässyt nopeasti sisälle Toyotan kuskiporukkaan.
Englantilainen paljasti havainneensa selvän muutoksen Alonson käytöksessä verrattuna viime vuoteen, jolloin spaniardi otti osaa Bahrainin tulokkaiden testeihin.
– Sen voi nähdä, että verrattuna siihen kun hän saapui Bahrainiin ja millainen hän on nyt. Nyt hän on yksi jätkistä, Davidson valotti.
LMP1-veteraanin mukaan joukkuepeliin perustuvassa kestävyyssarjassa on erilainen työympäristö kuin yksilösuorituksiin keskittyvässä F1-sarjassa.
– Sinulla on todella erilainen suhde tallitovereihisi rata-autoilussa verrattuna yksipaikkaisiin. Siihen kuuluu paljon enemmän vitsien heittelyä ja hauskanpitoa. Kuskien välillä on todella yhteishenkeä ja toveriutta. Se on todella mukavaa, Davidson hehkutti.
Lähde: Motorsport
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Onko Mick Schumacherin ura F1-sarjassa päättymässä ennenaikaisesti – ”Ferrarilla ei olla vakuuttuneita”
- Alpine-pomolta suoraa puhetta McLarenille haluavasta Oscar Piastrista – ”Minä odotin häneltä enemmän kunnioitusta”
- Lewis Hamilton avautuu viime kauden päätöskilpailun tuntemuksistaan – ”Pahimmat pelkoni kävivät toteen”
- Michael Schumacherin legendaarista Ferrari-kilpuria huutokaupataan Kaliforniassa – hinta voi nousta lähemmäs 10 miljoonaa
- Fernando Alonsolle löytyi tukija – uskoo espanjalaisen valinneen Aston Martinin yhdestä isosta syystä
- Nyt puhuu F1-urastaan taisteleva Mick Schumacher: ”Ajan paremmin paineessa”
- Onko Alpine lyömässä pöytään jotain suurta: organisaation tiedotus olematonta kuljettajafiaskon jälkeen