Tämä ei unohdu: Mika Häkkisen kamelinselkä katkesi tähän karmeaan epäonneen – McLaren hajosi ylivoimaisesta johtoasemasta viimeisellä kierroksella
Kuva: Getty Images
Mika Häkkiselle kausi 2001 oli yhtä via Dolorosaa. Uran viimeiseksi jäänyt F1-kausi tarjosi kaksi makeaa voittoa, mutta pääosin kausi sisälsi kaksinkertaiselle maailmanmestarille vain katkeria pettymyksiä.
Kirvelevin epäonnen hetki koettiin Espanjan GP:ssä. Kolmena edellisenä vuonna kisan voittoa juhlinut suomalainen näytti vihdoinkin olevan matkalla kauden ensimmäiseen täysosumaansa. Samalla ohuet MM-saumat pysyisivät elossa. Viimeiselle kierrokselle lähdettiin yli 40 sekunnin etumatkalla arkkiviholliseen Michael Schumacheriin nähden.
Suomalaiset F1-fanit ovat joutuneet aina jännittämään sinivalkoisten F1-pilottien kaluston puolesta.Suomalaiset F1-fanit ovat joutuneet aina jännittämään sinivalkoisten F1-pilottien kaluston puolesta. Kuinka monesti Häkkinen ja Kimi Räikkönen ovat joutuneetkaan lyömään leikin kesken Mercedes-moottorin lauettua ennen ruutulipun heilahdusta? Eihän niin voisi tapahtua tällä kertaa, eihän? Ei kaiken sen jälkeen, mitä Häkkinen oli ehtinyt jo alkukaudesta kokemaan? Ei tällaisessa johtoasemassa, ei tässä vaiheessa kisaa. Turha toivo. Jos se jotakuta lohduttaa, ei Häkkisen autosta hajonnut ensimmäisenä moottori, vaan kytkin. Se riitti kuitenkin pysäyttämään suomalaiskuljettajan matkanteon puoli kierrosta ennen maalia. Ohitse kilpailun voittoon kurvasi Schumacher, nollille jääneen Häkkisen saapuessa varikolle tallikaverinsa David Coulthardin kyydillä. Voiton menetys oli kova paikka, vaikka Schumacher rehdisti Häkkistä kisan jälkeen lohduttikin. Tämä oli yksi niistä hetkistä, jolloin Häkkinen alkoi toden teolla kyseenalaistamaan F1-kuljettajan ammatin mielekkyyttä. Hän oli saavuttanut jo urallaan kaiken, miksi enää jatkaa kaiken riskeeraten? Kuten nyt tiedämme, ei hän nähnytkään siinä mitään järkeä. Kauden päätteeksi oli aika antaa sinivalkoinen F1-soihtu eteenpäin. https://www.facebook.com/Formula1/videos/1037114006445581/
LUE MYÖS:
- F1-tallipaikka lähti alta – kuskilta silti uhmakasta puhetta: ”Tämä ei todellakaan ole loppu”
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Vahva alku! Sami Pajari kärkivauhdissa
- Max Verstappenilla edessään hurja urakka
- Oliko se siinä? IL: Jari-Matti Latvalalta pysäyttävä arvio Kalle Rovanperän aikeista
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Mestaruustaistelu käyntiin! Oliver Solberg aloitti vahvasti
- Valtteri Bottaksen mysteeri ratkesi – kammokisalle löytyi selityksiä
- Iso uutinen rallin MM-sarjasta – tuttu tehdastalli tekee paluun!
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?