Formuloiden GP-kisan huhutaan olevan vaarassa – kisajärjestäjä tyrmää huhut suoralta kädeltä

Espanjan F1:n GP-kilpailun on huhuttu poistuvan sarjan kisakalenterista. FIA:n Espanjan edustajan mukaan huhut eivät kuitenkaan pidä paikkaansa.
Formuloiden maailmassa on pyörinyt villejä huhuja siitä, että Barcelonan perinteikästä GP:tä nähtäisi enää jatkossa. Circuit de Barcelona-Catalunyan nykyinen sopimus päättyy ensi vuonna, ja Katalonian epävakaan poliittisen tilanteen epäillään huolestuttavan F1:tä.
FIA:n Espanjan edustaja Gonzalo Gobert kommentoi huhuja Radio Marcalle. Mies vakuutti, ettei kisan katoamista F1-kalenterista tarvitse pelätä.
– Erään toisen radan (Valencian) johtajana voin vakuuttaa, että kyse on vain täysin hallinnollisesta asiasta. Ainoa, mitä tämä tarkoittaa on se, että jonkun on hyväksyttävä budjetit radan sponsoroimiselle.
Gobertin mukaan radalla on vahva tuki formuloiden omistajataholta Liberty Medialta.
– Chase Carey (F1:n toimitusjohtaja) on sanonut olevansa mielissään Circuit de Barcelona-Catalunyasta, ja rata on mielissään F1:stä. En epäile yhtään, etteikö jatkosopimusta allekirjoitettaisi, FIA-jehu toppuutteli.
Lähde: Radio Marca
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Onko Lewis Hamilton menettämässä otteensa Mercedeksellä – George Russellille valittiin paremmat säädöt Jeddassa
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Max Verstappenin kiukuttelu ihmetyttää – ”Häipyi nopeasti ja jätti tiimipalaverin väliin”
- Aston Martinilta ripeää toimintaa – tämän takia Fernando Alonso sai pitää palkintosijansa
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- Sebastien Ogier jälleen Meksikon kuningas – Hyundai himmensi Toyotan juhlia, Kalle Rovanperä neljäs
- Fernando Alonson juhlat ennenaikaisia – aikarangaistus pudottaa konkarin palkintopallilta
- Sergio Perez Jeddan osakilpailun voittoon – Valtteri Bottakselle Alfa Romeo -uran surkein kilpailu
- Mitä ihmettä Valtteri Bottakselle tapahtuu Jeddassa – suomalaisella käynnissä yksi uran heikoimmista ajoista
- Toto Wolffilta suora viesti Lewis Hamiltonille – ”Sitten hänen täytyy etsiä töitä jostain muualta”
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- F1-sisäpiiritoimittaja paljastaa: Tämä F1-kuski ei ole suuressa suosiossa muiden kilpailijoiden keskuudessa
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Kalle Rovanperä koki kovia Meksikon MM-rallissa – ”Ei tuntunut kovin hyvältä”
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Ferrarilta jälleen jättimoka Charles Leclercin kanssa – monacolainen raivosi kisainsinöörilleen: ”Yritä edes!”
- EK11: Meksikon rallia johtanut Esapekka Lappi törmäsi pylvääseen – erikoiskoe keskeytettiin
- Lewis Hamilton menettää yllättäen läheisen kolleegansa usean vuoden yhteistyön jälkeen – ”Kiitos kaikesta”
- EK3: MM-rallissa hurjaa draamaa! Ott Tänak isoissa ongelmissa – Esapekka Lappi kärjessä