FIA-pomo puolustaa formuloiden vihattuja rangaistuksia – ”Niille ei ole mitään helppoja vaihtoehtoja”
FIA:n päämies Jean Todt on saanut viime aikoina paljon kritiikkiä lähtöruuturangaistusten hurjasta määrästä F1:ssä. Todt puolustautuu arvostelua vastaan väittämällä, ettei asiaan ole mitään muutakaan helppoa ratkaisua.
– Päädyimme tähän vähentääksemme kuluja. Tavoitteena oli myös helpottaa moottorien toimittamista yksityistalleille, joilla ei ole niin paljon rahaa. Mielestäni asiaan ei ole helppo löytää oikeaa ratkaisua. Mitä sitten tapahtuisi, jos emme tekisi mitään? Moottoreita olisi liian kallista ostaa, FIA-jehu valitteli Abu Dhabissa pidetyssä mediatilaisuudessa.
Viime F1-kaudella lähtöruuturangaistukset nousivat paljon suurempaan osaan, kuin moni olisi toivonut. Sanktioita jaettiin avokätisesti erityisesti moottoriosien kuluttamisesta. Tämän myötä epäluotettavien koneiden kanssa tuskailleet Honda ja Renault ottivat yhteensä satoja rangaistuksia.
Lähtöruuturangaistuksia ryöpyttivät kauden mittaan niin kuljettajat, tallipäälliköt kuin fanitkin. Monet olivat sitä mieltä, että ne pilasivat formuloiden luonnollisen kilpailun.
Todtin mukaan laji on kuitenkin muuttunut niin paljon, että paluuta entiseen ei ole.
– Ennen sait vaihtaa perjantain moottorin uuteen koneeseen lauantaina. Sinulla oli erikseen aika-ajomoottori. Saatoit tehdä saman 20 kertaa. Päätimme, että näin ei voi enää tehdä. Mitä sitten, jos joku vaihtaa konetta? Mielestäni tähän oli yhteisymmärrys, että siitä pitää seurata lähtöruuturangaistus. Siksi se on ja pysyy, Todt jankutti.
- Lewis Hamiltonille uran ensimmäinen paalu Ferrarilla – McLaren-kuski epäonnistui totaalisesti
- Lähde: Hyllytetyn F1-kuskin tilanteesta uutta tietoa – taustalla fyysinen yhteenotto tallipomon kanssa
- Lando Norris harjoituskärkenä – Cadillacilla jälleen ongelmia
- F1-sarjassa jättiyllätys – talli potki GP-voittajan pihalle Meksikon osakilpailusta
- Valtteri Bottaksen korvaajaehdokas pahassa pinteessä – nolo virhe julki
- Red Bull -kuskin pinna paloi täysin – tönäisi katsojaa
- Valtteri Bottakselta tyly linjaus: ”Se on haastavaa”
- Entinen tallikaveri haastoi Max Verstappenin Meksikon harjoituksissa – hollantilaiselta kylmäävä kuitti
- Max Verstappenille sekä entiselle Red Bull -kuskille rangaistukset harjoitustörttöilystä
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- Kalle Rovanperä ja Sami Pajari testasivat Toyotan uutta ralliautoa – korimalli herättää huomiota
- Ella Häkkinen, 15, päätti ensimmäisen formulakautensa mestarina
- Rengasjätti suunnittelee yllätyspaluuta F1:een
- Valtteri Bottaksen tallikaveri rehellisenä – F1-ura tulossa päätökseen?
- Kimi Antonelli sairastui – myös Valtteri Bottas sivuun
- F1-faneille hyviä uutisia: Viaplay näyttää kisalähetyksiä maksutta marraskuussa
- Daniel Ricciardo avautuu F1-uran päättäneestä nöyryytyksestä
- Lähde: F1-lupauksen sopimusneuvottelut vaikeuksissa – palkkavaatimus liikaa tallille
- F1-mestaruus voi ratketa jo ennen viikonlopun kilpailua: Tästä on kyse