F1-maailmanmestari hehkuttaa kirjassaan mitättömän F1-uran tehnyttä kuljettajaa: ”Hän oli uskomaton lahjakkuus”

Formula ykkösten kauden 2009 maailmanmestari Jenson Button nostaa elämäkerrassaan esille mielenkiintoisia tarinoita, taustoja ja henkilöitä komealta uraltaan. Brittikuljettaja kertoo kiertelemättä elämästään niin F1-varikolla kuin sen ulkopuolellakin.
Kirjassa käsitellään myös Buttonin matkaa autourheilumaailman huipulle. Miehen karting-vuosista kertovassa osiossa hän nostaa esille Giorgio Pantanon, joka hallitsi kartingmaailmaa. Button hehkuttaa italialaista runsain ylistyssanoin.
Pantanon nimi on tuttu kovemman luokan F1-faneille, mutta ei suurelle yleisölle. Mies esiintyi kaudella 2004 F1-sarjassa Jordanin ratissa, mutta lahjakkuudesta huolimatta miehen F1-ura ei poikinut pisteen pistettä. Vuonna 2008 hän osoitti taitonsa ajamalla GP2-sarjan mestariksi.
Autosportille erikoishaastattelun kirjansa suhteen antaneelta Buttonilta kysyttiin lisää mietteitä Pantanosta ja siitä, miksi Button arvostaa häntä niin paljon.
– Hän oli uskomaton lahjakkuus. Mutta kuljettajan täytyy osata mukautua vallitseviin olosuhteisiin, Button paljastaa epäilyksensä, miksi Pantanosta ei koskaan kuoriutunut laatuluokan F1-kuskia.
– Muistan katselleeni hänen ajamistaan Jordanilla. Hänellä oli hyvin aggressiivinen ajotyyli, hän ajoi F1-autoa kuin kartingia. Kuljettajan perusajotyyli pysyy samana, mutta se täytyy pystyä mukauttamaan käytettävään ajoneuvoon. Myös minulla oli samanlaisia ongelmia urallani, Button paljastaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa
- Lando Norrisilta häikäisevää ylivoimaa Itävallassa – Max Verstappenin aika-ajot pieleen
- Kalle Rovanperä ajoi ulos ja keskeytti
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Sebastian Vettel neuvottelee paluusta F1-ympyröihin – tästä on kyse
- Tuukka Taponen jälleen tositoimissa – tässä Itävallan GP -viikonlopun lähetysajat
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- F1-debytantti säväytti harjoituksissa – George Russell nopein
- Autosport: Valtteri Bottas noussut Cadillacin ykkösvaihtoehdoksi
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen