Mika Salon kaikkien aikojen formulakausi alkoi erikoisella tuurauskeikalla – ajoi koko tallin kauden parhaan tuloksen

SuomiF1-sivuston asiantuntija Mika Salo tulee muistamaan formulakauden 1999 ikuisesti. Mies muistetaan Ferrari-kisoistaan, mutta ehtipä hän ajaa ennen sitä myös tuskaista taivaltaan aloittaneessa F1-tallissa.
Ricardo Zontan loukattua itsensä sai Salo kutsun saapua ajamaan BAR-tallin ajokkia alkukauden kisoissa. Rinnalleen hän sai hyvän ystävänsä Jacques Villeneuven, jonka ympärille talli oli täysin rakennettu.
Tyrrell-tallin raunioille pykätty, tupakkavaroin porskuttanut talli oli yksi kauden suurimmista vitseistä. Auto oli järkyttävän epäluotetava, eikä henkselit paukkuen kauteen rynnännyt tiimi onnistunut nappaamaan koko kauden aikana edes yhden yhtä MM-pistettä.
Vaikka Salo ajoi tallissa vain kolme kisaa, saavutti hän silti tallin koko kauden parhaan tuloksen. Yllä olevalla videolla mies muistelee aikojaan tallissa, joka toimii kantaisänä nykyiselle Mercedeksen mestaruustallille.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Näin näet Ruotsin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Katso video – Brad Pittin tähdittämästä F1-elokuvasta esimakua
- FIA uhkaa tehdä tympeän muutoksen F1-sarjaan
- Valtteri Bottas vahva ehdokas uuteen F1-talliin – suomalainen kamppailee kilpailuvoittajaa vastaan
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto