Asiantuntija: ”McLarenin kehitys on liian hidasta – he menettävät sponsorit ja Alonson”
Kuva: Getty Images
McLarenin entinen koordinaattori Jo Ramirez pelkää, että tiimi menettää Fernando Alonson kituliaan hitaan kehityksensä vuoksi.
– McLarenin kehitys on tuskallisen hidasta. Ihan hyvää se on ollut, mutta kovin kovin hidasta, urallaan mm. Ayrton Sennan, Mika Häkkisen ja Alain Prostin kanssa tylöskennellyt Ramirez sanoo espanjalaiselle AS:lle.
– He tulevat menettämään sponsoreita ja he tulevat menettämään Fernando Alonson. Hän on varmasti tuskastunut tilanteeseen, koska hän on voittaja, jonka on pakko saada voittaa, Ramirez sanoo.
– En usko hänen jatkavan kuin ensi kauden, siinä hänen rajansa menee.
Tällä kaudella McLaren on noussut sentään pohjamudista keskikastiin, mutta onko edes realismia, että ensi vuonan tiimi olisi podiumilla ja taistelisi voitoista?
– En todellakaan tiedä, mutta totta kai toivon niin. Mutta kuten sanoin, nykytilanne karkottaa sponsorit. Tämä on bisnestä ja jos et menesty, olet vaikeuksissa.
– Minusta McLarenin olisi pitänyt nousta taistelemaan kärkisijoista jo tällä kaudella. Heidän on nyt laitettava kaikki peliin, koska ensi vuosi on heidän viimeinen tilaisuutensa pitää Alonso.
– Paljon on syytetty Hondan moottoria, mutta se ei ole todellakaan McLarenin ainoa ongelma. Ei se moottori hyvä ole, muttei ole kyllä auton korikaan. Jos he haluavat menestyä ja pitää Alonson, on Hondan ja McLarenin tehtävä entistä enemmän ja parempaa yhteistyötä, Ramirez naulaa.
LUE MYÖS:
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Monacon kiista syvenee – McLaren ja Red Bull vastustamassa FIA:n ratkaisua
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- Erno Kostamon leikkaukset onnistuivat – pääsee pian palaamaan Suomeen
- Useat F1-tallit vaihtavat kuljettajaa Barcelonassa – nämä tulokkaat saavat näyttöpaikan
- Lewis Hamiltonilta varoitus Kimi Antonellille: ”Aion tehdä kaikkeni”
- Kuvat: F1-talli juhlistaa jalkapallon MM-kisoja näyttävällä erikoisvärityksellä
- F1-tallit pääsivät sopuun – moottorisäännöt muuttuvat jo ensi kaudeksi
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- SuomiF1 Podcast: Onko tässä F1-sarjan tylsin talli? – ”Jää jopa Cadillacin taakse”
- Robin Räikkönen kerää voittoja Euroopassa – nyt Kimi kommentoi poikansa tulevaisuutta
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- George Russellilta katkera tilitys Monacossa – Mika Salo ei niele tallin selitystä
- Erno Kostamo loukkaantui vakavasti Mansaarella – huojentava päivitys: ”Välitöntä hengenvaaraa ei enää ole”
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- MM-rallin järjestäjä vihjaa yllätyksestä: Ott Tänak saatetaan nähdä lähtöviivalla