Kauhea rysäys ei hidasta tanskalaista – Kevin Magnussen ajaa Monzassa
Kuva: Getty Images
Kevin Magnussenin kuntovalmentaja ja fysioterapeutti sanoo, että tanskalainen ajaa varmasti tulevana viikonloppuna Monzan GP:ssä. Magnussen ajoi Belgian GP:ssä hurjan näköisesti ulos radalta Eau Rouge-mutkassa ja törmäsi rengasvalliin yli 40 G:n voimalla. Renault-kuljettaja kiidätettiin sairaalaan tutkimuksiin.
– Hän tulee saamaan nyt paljon hoitoa, eikä vain yhteen paikkaan. Hänen koko kehonsa tarvitsee sitä, kertoi Magnussenin fysioterapeutti Thomas Jorgensen BT-lehdelle.
Magnussen sai kolarissa viillon nilkkaansa, mutta Jorgensenin mukaan 23-vuotiaan kaikki lihakset ja jänteet tulevat olemaan hellänä.
– Hän kävi eilen koko kehon täydellisessä tarkastuksessa, koska G-voimat olivat niin korkeat. Mistään ei kuitenkaan löytynyt sisäistä verenvuotoa, joten siltä osin voimme näyttää vihreää valoa. Myös hänen niskansa on kunnossa.
Jotta Magnussen voi ajaa Monzassa, on hänen vielä läpäistävä FIA:n lääkärien tarkastukset torstaina.
– Se riippuu ihan Kevinistä miten hän asiaan suhtautuu, mutta hän tulee ajamaan Monzassa. Tunnen hänet tarpeeksi hyvin sanoakseni sen. Hän ottaan tämän viikon rauhallisesti ja siirtyy eteenpäin, Jorgensen jatkoi.
LUE MYÖS:
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Robin Räikkönen: sopimus F1-huipputallin kanssa!
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?