Joko Sebastian Vettelin hermo on menossa: ”Kärsivällisyys sotii lajin periaatteita vastaan”
Kuva: Getty Images
Ferrarilla ei ole tältä kaudelta vielä yhtään GP-voittoa. Sebastian Vettel sanoo, ettei kärsivällisyys kuulu kilpa-autoilijan hyveisiin, mutta muistuttaa samalla, että isot uudistukset ottavat aikansa.
Mediassa on puhuttu paljon Ferrarin kriisistä ja tänään kerrottiin teknisen johtajan James Allisonin lähdöstä. Viime viikonloppuna tallipäällikkö Maurizio Arrivabene yritti vakuutella, että Vettelin kärsivällisyys riittää kyllä vaikeuksienkin keskellä.
– Yleisellä tasolla kärsivällisyys ei kuulu F1-kuljettajan sanavarastoon, koska se sotii tavallaan lajin kaikkia perusperiaatteita vastaan, Vettel sanoo espanjalaiselle Marcalle.
– Mutta on asioita, jotka ottavat enemmän aikaa kuin toiset. Kun tulin Ferrarille, en kuvitellut hetkeäkään, että kaikki tapahtuisi sormia napsauttamalla. Tämä tiimi rakentaa itseään koko ajan kohti menestystä ja se vie aikaa.
Vettel ajaa viikonloppuna ensi kertaa kotikisansa Saksan GP:n Ferrarin autolla. Hän toivoo, että se olisi iso boosti faneille – ajoihan toinen saksalainen F1-legenda Michael Schumacher Hockenheimissa monta kertaa Ferrarilla.
– Olisi hienoa, jos se näkyisi myös katsojaluvuissa. Minulle on jotakin todella erityistä ajaa kotikilpailu juuri Ferrarilla. Saa nähdä onko yleisö samaa mieltä ja katsomossa nähdään enemmän punaista kuin hopeista väriä, Vettel viittaa Mercedekseen.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- F1-suosikki paljastaa: Entinen huippukuski ei lopettanut uraansa omasta päätöksestä
- Valtteri Bottas: tässä on F1:n lahjakkain kuski
- Ott Tänak: tyly näkemys MM-rallin kuskeista
- Kalle Rovanperä sivussa – nämä nimet ratkaisevat Super Formula -kauden 2026
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- Podcastissa hulvaton paljastus Kimi Räikkösestä: ”Uhkasivat sotaoikeudella ja vankilalla”
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Jari-Matti Latvalalta iso uutinen
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Podcastissa hulvaton paljastus Kimi Räikkösestä: ”Uhkasivat sotaoikeudella ja vankilalla”