Valtteri Bottas: ”Pystymme hirveän paljon parempaan”
Kuva: Getty Images
Williams lähti viime kauteen suurin odotuksin, mutta se ei pystynyt kunnolla haastamaan Mercedestä eikä Ferraria. Valtteri Bottas kuitenkin uskoo, että ensi kaudella nähdään kilpailukykyisempi Williams.
Kaudella 2014 Williams oli toiseksi nopein talli, mutta viime kaudella Ferrari kiilasi ohi eikä pystynyt tosissaan haastamaan kärkikaksikkoa. Bottas katsoo kuitenkin luottavaisena tulevaan vuoteen.
– Heidän haastamisensa on mahdollista, mutta olen aina sanonut sen olevan hyvin vaikeaa. Kilpailu on kovaa tällä hetkellä eivätkä säännöt ole muuttumassa hirveästi ensi kaudeksi. Mercedeksellä ja Ferrarilla on aika hyvät perustat autoissaan, vaikka se kehitysprosessi, mutta se on hankalaa.
Mercedeksen ja Ferrarin etumatkasta huolimatta Bottas on luottavainen, että Williams pystyy kuromaan eroa umpeen.
– Pystymme hirveän paljon parempaan kuin mitä meiltä nähtiin tänä vuonna. Jos kaikki työ ensi kauden autoon palkitsee, niin olemme varmasti paljon lähempänä ja meillä on mahdollisuudet voittaa kilpailuja.
Bottaksen mukaan Williamsilla on paljon töitä edessään saavuttaakseen kilpakumppaninsa.
– Tässä talvessa on kyse luottamuksesta ja siitä pystymmekö tekemään autosta nopeamman vai ja ei sekä meidän täytyy korjata joitain asioita tiimissä, kuten esimerkiksi varikkopysäkit ja sellaisia asioita, Bottas tähdentää.
– Meidän täytyy pystyä tekemään asioita paremmin ja teemme täysillä sen eteen töitä, että meillä olisi parempi kausi ensi vuonna, Bottas toteaa Autosportin haastattelussa.
LUE MYÖS:
- Rallilegenda Sébastien Loeb haastaa suomalaiskuskit EM-sarjassa
- F1-legenda löi pöytään kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lehti: Toyotan kulisseissa kuohuu – suomalaiskonkari ulos!
- F1-kulisseista jysähti väite: Max Verstappen sai tarjouksen Mercedekseltä
- Monacon GP:n jälkipyykki jatkuu – huipputallit haastavat FIA:n päätöksen
- Belgian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Viron MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja tv-lähetykset
- Maksoiko George Russellin ja Kimi Antonellin kamppailu Mercedekselle voiton? Talli harkitsee nyt muutoksia
- MM-tilanne voi avata Max Verstappenille ulospääsyn Red Bullilta
- Upea ele Mika Häkkiselle – McLaren kunnioitti suomalaislegendaa näyttävästi
- Nyt puhuu Kalle Rovanperä: näin ura jatkuu – iso päätös tehty
- Lehti: Toyotan kulisseissa kuohuu – suomalaiskonkari ulos!
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Upea ele Mika Häkkiselle – McLaren kunnioitti suomalaislegendaa näyttävästi
- F1-kulisseista jysähti väite: Max Verstappen sai tarjouksen Mercedekseltä
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- F1-legenda löi pöytään kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lewis Hamilton mukana mestaruustaistelussa? Toto Wolff antoi selvän vastauksen