Fernando Alonso nautti paluustaan: ”Kuin toinen testipäivä”

McLaren Hondan espanjalaistähti Fernando Alonso ei antanut heikon sijoituksensa vapaissa harjoituksissa pilata tunnelmaa Malesian varikolla.
Alonso piti molemmissa sessioissa tallikaveriaan Jenson Buttonia vauhdikkaampaa menoa. Hän olikin päiväänsä erittäin tyytyväinen.
– Tuntuu hyvältä olla takaisin, nautin ajamisesta todella paljon. Ehken ole aivan sataprosenttisessa kunnossa parin viikon sohvallamakoilun ja ajamattomuuden vuoksi, mutta olen tarpeeksi tikissä nauttiakseni, Alonso kertoi sarjan verkkosivuilla.
– Tänään tuntui aivan kuin olisi ollut toinen testipäivä minulle. Minulla oli talvitesteissä vain yksi ongelmavapaa päivä, ja nyt sain toisen sellaisen. Emme kohdanneet yhtään ongelmaa, ja se on tärkeä askel.
Alonso kertoo tallinsa keskittyvän parantamaan aerodynamiikkaa sekä ymmärtämään paremmin voimanlähdettään. Autosta opitaan koko ajan jotain uutta.
– Auto tuntuu johdonmukaiselta ja helpolta ajaa, ja se antaa minulle tarpeeksi luottamusta puskea täysillä. Meillä oli hieman ongelmia jarrutusten kanssa, mutta kaiken pitäisi olla kunnossa huomenna, Alonso intoili.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Sergio Perezin matka haastajasta kritiikin kohteeksi – ”Kurkotti johonkin, joka ei ollut koskaan mahdollista”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Max Verstappen Espanjan GP:n voittoon – onko Mercedes palannut kärkikahinoihin?
- Max Verstappenilta aggressiivista puolustamista Espanjan lähdössä – lauantain sensaatiokuskin kisa pilalla
- George Russellilta ulosajo jo ennen Espanjan GP:n lähtöä – auto vahingoittunut?
- Isoja kaloja perällä ja sateen uhka – tässä Espanjan GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä
- Tässä syy Fernando Alonson huonolle aika-ajolle – ”Toinen sija oli silti mahdollinen”
- EK18: Sardinian MM-rallissa varmistelun makua – Hyundai-kuski joutui keskeyttämään
- Red Bullin uusi autopaljastus aiheuttaa kauhua kilpailijoissa – ”Ei tuota voi kopioida”
- Valtteri Bottas kiistää Mercedeksen George Russellin väitteen – ”Se on paljon haastavampaa”
- EK11: Esapekka Lapilla loppuivat renkaat – Kalle Rovanperä varmistelee jo torjuntavoittoa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- EK10: Esapekka Lapin voittotaisto vaikeutui rengasrikon myötä – Ott Tänak joutui keskeyttämään
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Red Bull -pomo tylyttää Sergio Perezin mestaruushaastoa – ”Se on jo ohi, Max ei koskaan nähnyt häntä uhkana”
- Mureneeko Red Bullin mestaritalli sisältäpäin – tallin tekniikkaguru jättää paikkansa välittömästi
- F1-kuljettaja rysäytti kovaa ulos harjoituksissa – sessio keskeytettiin punaisilla lipuilla
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä