Asiantuntija: Voittaja-autolla Kimi Räikkönen olisi lyönyt Alonson – ”Realiteetti”
Kuva: Getty Images
Muun muassa Adrian Neweyn kanssa Le Mansissa vuosia sitten ajanut kilpa-autoilija ja luksusautokauppias Joe Macari sekä tunnettu kilpa-ajovalmentaja Rob Wilson ovat esittäneet arvioitaan Ferrarin F1-tallin ensi kauden näkymistä tuoreessa The Racer’s Edge -podcastissa.
Tallin kuljettajakokoonpanon muodostavat nyt Kimi Räikkönen ja Sebastian Vettel, joista molemmilla on allaan poikkeuksellisen vaikea kausi ja selvä tappio tallikavereilleen.
Vaikea kausi oli kuitenkin myös Ferrarille tallina sen jäätyä ensi kertaa vuosiin kokonaan voitoitta. Wilson kertoi odottavansa, että 2014 jää tallille aallonpohjaksi.
– Se tulee olemaan aika mielenkiintoinen kilpailu: kaksi hiukan tasonsa alapuolella ajanutta kuljettajaa, molemmat tulivat tänä vuonna tallikavereiden lyömiksi. Mutta Ferrari saattaa olla hyvä paikka olla ensi vuonna, hän sanoi.
Macari sen sijaan ei pidä Ferrarin kilpailukyvyn merkittävää paremista aivan yhtä todennäköisenä ja sanoo tämän voivan näkyä myös kuljettajien suorituksissa.
– Haluaisin ajatella, että Ferrari on hyvä paikka olla ensi vuonna, mutta en usko, että he ovat vielä aivan kärjessä tai sen tuntumassa, hän sanoi.
– Molemmilla kuljettajilla on minusta myös eräs sama ominaisuus, nimittäin se, että jos heillä ei ole hyvää autoa, he eivät ole aivan sataprosenttisen sitoutuneita toisin kuin joku Fernandon [Alonso] kaltainen kuljettaja.
Macari arvioi, että tämä oli myös suurelta osalta syynä Räikkösen tappiolle Alonsoa vastaan päättyneellä kaudella.
– Realiteetti on, että jos Kimille antaa potentiaalisen voittaja-auton, se olisi varmaankin auttanut [häntä lyömään Alonson].
LUE MYÖS:
- Rallin MM-sarjan ympärillä käy kuhina – rallipomolta kovia paljastuksia kulisseista
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuljettajansa
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus